CHP'li Kenan Nuhut'tan federasyon seçimleriyle ilgili sert açıklama

Gençlik Spor Bakanlığı ve Gençlik Spor Müdürlüğü'nün seçimlerle ilgili resmi açıklama yapmak zorunda olduğuna dikkat çeken Nuhut, "Ortada kaotik bir ortam oluştu" dedi.

14 Eylül 2021 Salı, 12:17
CHP'li Kenan Nuhut'tan federasyon seçimleriyle ilgili sert açıklama
Abone Ol google-news

HP Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, yasa gereği kasım ayı sonuna kadar tamamlanması gereken spor federasyonları seçimlerinin takvim ve yönetmeliğinin geciktirilmesini eleştirdi. Nuhut, "İktidarın torba yasa ile federasyon seçimlerini iptal edip atama yolunu seçeceği de konuşuluyor ki; bu demokrasiye aykırı, spor ruhunu zedeleyecek bir durum olur" dedi.

Gençlik Spor Bakanlığı ve Gençlik Spor Müdürlüğü'nün seçimlerle ilgili resmi açıklama yapmak zorunda olduğuna dikkat çeken Nuhut şu açıklamayı yaptı:

"SPOR DÜNYASINI BELİRSİZLİĞE VE ENDİŞEYE SEVK ETMİŞTİR"

"2020'de yapılması gerekirken pandemi ve olimpiyatlar bahane edilerek 1 yıl sonrasına bırakılan spor federasyonları seçimiyle ilgili bakanlık ve müdürlükten ses çıkmaması spor dünyasını belirsizliğe ve endişeye sevk etmiştir. 1 yıl ertelediler, olimpiyat sonrası açıklama yapacağız dediler, hala sessizlik hakim. Bakan beyin en azından çıkıp seçimlerin akıbeti ve ne zaman yapılacağı konusunda bir açıklama yaparak, gereken statü ve yönetmeliği ilgili federasyonlara göndermesi gerekmektedir.

"İKTİDARIN  ATAMA YOLUNU SEÇECEĞİ DE KONUŞULUYOR"

Belirsizliğin olduğu ortamda kaos olur. Şimdi 65 civarındaki federasyonda tam bir belirsizlik var. Kim hangi şartlarda aday olacak, ıslak imza gerekli olacak mı, delegeler hangi kıstaslara göre belirlenecek hiçbir şey belli değil. Kulaktan kulağa yayılan haberler ise üzücü. Çünkü iktidarın torba yasa ile federasyon seçimlerini iptal edip atama yolunu seçeceği de konuşuluyor ki; bu demokrasiye aykırı, spor ruhunu zedeleyecek bir durum olur. Spor Bakanlığı bir an önce seçim takvimini açıklamak zorundadır.

Seçim takvimi belli olduktan sonra da spor insanları da her ve özgür iradeleriyle ilgili branşı yönetecek isimleri seçerler. Kaldı ki, seçim konusunda da genel müdürlük oylarının demokrasiye zarar vereceği konusu da gündemimizdedir, ancak ivedilikle seçim takvimi açıklansın."