CHP'li vekiller 'MİT TIR'ları' davası için mahkemeye başvurdu

CHP'nin GİK üyesi milletvekilleri, TBMM ile mahkemeye başvurarak, davayı izlemek istediklerini belirtti.

Yayınlanma: 31.03.2016 - 14:26
Abone Ol google-news

CHP'nin TBMM bünyesinde faaliyet gösteren Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi milletvekilleri, Can Dündar ile Erdem Gül'ün yargılanacağı davayı izlemek istediklerine ilişkin iki ayrı dilekçe yazdı. Vekiller, "Kamuoyunda MİT TIR'ları davası olarak bilinen dava, ihtisas alanımız içindedir. Bu yüzden duruşmalara girmek istiyoruz'' talebini dile getirdi.

''DAVA, ÇALIŞMA ALANIMIZ İÇİNDE...''

CHP Milletvekilleri Engin Özkoç, Tuncay Özkan, Hilmi Yarayıcı ve Barış Yarkadaş, bu sabah 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. CHP'li vekiller, ''Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyeleri olarak, ihtisas alanımız kapsamına giren MİT TIR'ları Davası'nı gözlemci olarak izlemek istiyoruz. Bunun için gerekli izinlerin verilmesini talep ediyoruz'' dedi.

'DENETLEDİĞİMİZ KURUMU İLGİLENDİRİYOR'

CMK'nın 187. maddesi uyarınca, davayı izleme taleplerini dile getiren vekiller, dilekçelelerinde özetle şu görüşlere yer verdi: "Komisyon, TBMM içtüzüğü uyarınca faaliyet gösterir. Komisyonun çalışma alanı, ilgili kurum ve kuruluşları denetlemektir. İhtisas Komisyonu niteliği olan GİK'in tüm toplantıları basına kapalı ve gizli bir şekilde yapılmaktadır. Faaliyet alanı içinde ''kamu güvenliği'' de  bulunan komisyonun CHP'li üyeleri olarak, kamuoyunda "MİT TIR'ları Davası'' olarak bilinen Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davayı izlemek istiyoruz.''

TBMM'YE DE BAŞVURDULAR

CHP'li Engin Özkoç, Tuncay Özkan, Hilmi Yarayıcı ve Barış Yarkadaş, bir dilekçe de TBMM Başkanlığı'na sundu. CHP'li vekiller, ihtisas alanı içinde bulunan duruşmayı izleyebilmek için, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan gerekli adımı atmasını talep etti.

'DAVAYI İZLEMEKTE FAYDA VAR'

CHP'liler, İsmail Kahraman'a yazdıkları dilekçede özetle şu görüşlere yer verdi:  "Davada, 'hükümete yönelik darbe teşebbüsü, casusluk ve kamu güvenliği' kavramları geçtiği için, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 'gizlilik' kararı vermiştir.  TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi olmamız nedeniyle, bu davayı, milli güvenliğimiz açısından takip etmekte yarar görmekteyiz.''

AVUKATLAR BAŞVURDU

Öte yandan, CHP'li vekillerin avukatları Turan ve Ertuğrul Aydoğan ile Hüseyin Ersöz ve Bedii Yarayıcı, davayı izlemek için hazırlanan dilekçeleri 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim etti.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler