CIA Apple’ı hacklemeye çalışmış

Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere dayandırılan iddiaya göre CIA; “Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı”, Apple’ı hacklemek için uzun süre çalışmalar gerçekleştirmiş.

14 Mart 2015 Cumartesi, 10:27
Abone Ol google-news

The Intercept dergisinin eski NSA sistem analisti Edward Snowden’in sızdırdığı belgelere dayandırılan haberde; CIA‘in, Apple cihazlarını korsan saldırılardan koruyan güvenlik sistemini devre dışı kalması için çalışmalar yürüttüğü iddia edildi.

CIA’in çalışmasının başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda kesin bir bilgiye sahip değiliz. Söz konusu belgede; CIA’in bu alandaki çalışmasına 2006 yılında, yani Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs’un ilk iPhone modelini tanıtmasından bir sene önce başladığının da altı çizildi.

Yine; 2006 – 2013 yılları arasında yürütülen çalışmalar kapsamında konunun ‘Jamborees’ isimli gizli konferansta ele alındığı bilgisine de yer verilmekte.

Haziran ayında Snowden’in sızdırdığı başka belgelerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin “NSA”nın geliştirdiği Prisim isimli yazılım sayesinde 2007’den beri Microsoft, Yahoo, Google ve Facebook’un sunucularına girebildiği ve buradan da bilgi toplayabildiği iddia edildi.

Uncharted 4’ün Çıkış Tarihi Ertelendi