CIA'den Pakistan raporu

Pakistan'ın aşiretler bölgesinde ABD insansız uçakları tarafından düzenlenen saldırılarda şimdiye kadar 500'den fazla Taliban ve El Kaide militanının öldürüldüğü bildirildi.

04 Mayıs 2010 Salı, 08:34
Abone Ol google-news

Pakistan'da yayımlanan The News gazetesinin Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) raporuna dayanarak verdiği habere göre, Pakistan'ın aşiretler bölgesinde 2008 yılından beri düzenlenen ABD saldırılarında 500'den fazla Taliban ve El Kaide militanı öldürüldü.

CIA raporunda, tamamı insansız uçaklar tarafından düzenlenen saldırıların hedefinde teröristlerin olduğu, ölenlerin yüzde 90'ının terörist, geri kalan kısmının ise sivil olabileceği belirtildi.

Haberde, aşiretler bölgesinde 2008 yılında başlayan saldırılarda sivil-terörist ayrımının yapılmasının mümkün olmadığı savunulurken, resmi makamlarca daha önce açıklanan 600'den fazla sivilin ABD saldırılarında öldüğü bilgisine yer verildi.

Reuters haber ajansı daha önce, ABD insansız uçaklarının Pakistan topraklarında düzenlediği 110 saldırıda 850'den fazla kişinin öldüğünü belirtmişti.