Çin'de virüs sinemayı da vurdu

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla yayılan Koronavirüs’ü, 92. Oscar Ödülleri yayınını da etkiledi. Çin devlet kanalı yetkilileri, Oscar’larda görevlendirilen TV ekibi ve muhabirlerin evlerinden dışarı çıkmayacaklarını ve 9 Şubat’ta yapılacak olan törenin kırmızı halı töreninin televizyonda yayımlanmayacağını açıkladı.

31 Ocak 2020 Cuma, 02:00
Çin'de virüs sinemayı da vurdu
Abone Ol google-news

Kaynaklara göre, halihazırdaki yayın planı önümüzdeki günlerde koronavirüsün durumuna göre değişebilir.

Salı günü, Çin medya düzenleyicisi, sağlık kriziyle ilgili daha fazla haber verilmesini sağlamak için ülke çapında “eğlenceli” TV yayınlarını azaltacaklarını açıkladı. Çin nüfusunun büyük bir kısmı salgın nedeniyle evlerine kapanmış durumda. Dolayısıyla zaman geçirmek için tercih ettikleri sınırlı yollardan biri de televizyon yayınları.

Ülkede kutlanacak yeni yıl öncesi alınan karantina kararıyla 1 milyar dolar gişe kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor. Virüs nedeniyle 106 kişinin öldüğü, vaka sayısının 6 bini geçtiği ve 44 bin kişinin karantinada tutulduğu Çin’de kapatılan sinema salonları nedeniyle sinema sektörü zora girdi. Geçen sene Çin Yeni Yılı’nın da denk geldiği şubat ayı boyunca Çin genelinde toplam 1.6 milyar dolar hasılat elde edilmişti. Yaklaşık 70 bin sinema salonu bulunan Çin, yıllık 9 milyar dolar hasılat rakamıyla ABD’nin hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci sinema sektörü olarak yer alıyor.