Cizre'de sel köprü yıktı, evleri bastı

ŞIRNAK ve çevresinde dün gece etkili olan aşırı yağmurun yolaçtığı selin Şırnak-Cizre karayolundaki köprüyü yıkması nedeniyle, karayolu ulaşıma saatlerce ulaşıma kapandı. Cizre'de ise evler sular altında kaldı, vatandaşlar temizlik çalışmalarını bugün yapabildi.

28 Ekim 2015 Çarşamba, 14:24
Abone Ol google-news

<video:397573>Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde dün akşamdan itibaren etkili olan yağmur yağışının ardından meydana gelen sel köprü yıktı, ilçe merkezinde su baskınlarına neden oldu. Cizre-Şırnak karayolunun 5'inci kilometresindeki Kurtuluş Köyü yakınlarındaki köprü, sel ve çamur aşınımı yüzünden yıkılınca, karayolu da ulaşıma kapandı. Dün akşam saatlerinden itibaren yolun onarılması amacıyla bekleyen araçlar, kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipleri, şoförlere yardımcı olurken, Karayolları 95'inci Şubesi'ne bağlı ekipler, sabah saatlerinden itibaren, köprünün yıkıldığı Kurtuluş Köyü yakınlarında gidiş-geliş olmak üzere 2 geçici yol açtı. Dün akşam saatlerinden itibaren yaklaşık 30 kilometreye varan araç kuyruğu, karayolunun açılmasıyla birlikte yollarına devam etti.

Dün akşam sağanak yağmurla birlikte, çevredeki dağ ve tepelerden çamurları da taşıyan sel suları, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde yaklaşık 5 evin sular altında kalmasına yolaçtı. Mahallelerdeki atık su ve kanalizasyon kanallarının yetersiz olması nedeniyle rögarlardan taşan sular cadde ve sokaklarda mini nehirler oluşturdu. Binaların birinci katları ve müstakil evlerin çoğu sular altında kalırken, vatandaşlar ve belediye ekipleri sabah saatlerine kadar evlerdeki suları tahliye etmeye çalıştı. Vatandaşların evlerdeki malzemeleri kullanılamaz hale gelirken, vatandaşların evlerindeki suları tahliye etmek için başlattığı çalışmalar devam ediyor.