Çocuklar için ilk 2 yıl uyarısı

Çocukların sağlıklı beslenmesi gelişimlerini yakından ilgilendiriyor. Özellikle ilk iki yıl doğru beslenme bu yönüyle çok önem arz ediyor. İlk iki yıl sağlıklı beslenmeyen çocukların hem boy büyümesi geri kalıyor hem de bağırsak mikrobiyotası olması gereken şekli alamıyor. Beyin gelişiminin çok büyük bir kısmının 2 yaşına kadar tamamlanması bu sürecin ne kadar önemli olduğunu daha iyi ortaya koyuyor.

08 Ocak 2020 Çarşamba, 02:00
Çocuklar için ilk 2 yıl uyarısı
Abone Ol google-news

ANAHTAR YILLAR

Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu, bebeklerde sağlıklı beslenmenin yalnızca sağlıklı büyüme olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Selimoğlu, “Sağlıklı beslenme, çocuğun ilerideki sağlık gelişimini de beraberinde getirmektedir. Hatta çocuğun ileri yaş dönemindeki sağlığında, iki yaşına kadarki beslenmesi anahtar noktayı oluşturmaktadır. iki yaşına kadar beslenmesinde hata yapılan ve özellikle boyu yaşıtlarına göre geri kalan bir çocuğun daha sonra doğru beslenmeyle bu açığı kapatması hemen hemen imkânsızdır” uyarısında bulundu. 

6 AY ANNE SÜTÜ 

Selimoğlu, özetle şöyle devam etti: “Bebeğin iki yaşına kadar beyin gelişimi büyük oranda tamamlanırken aynı dönemde bağırsak mikrobiyotası da nihai şeklini alır. Bağırsak mikrobiyotası sağlıklı yaşamın çok önemli bir parçasıdır. İlk iki yıl içerisinde gelişen sağlıklı bağırsak mikrobiyotası ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek diyabet, kanser, kalp hastalıkları ve insülin direnci gibi kronik hastalıkları önleyebilir. Bebeklerde sağlıklı bağırsak mikrobiyotasını sağlayabilmek için normal doğum ve ilk 6 ay tek başına anne sütü, ardından sağlıklı ek gıdalarla en az bir yıl anne sütünün devamı önemlidir. İlk iki yılın en önemli özelliklerinden birisi de sağlıklı beslenme davranışının bu dönemde öğrenilmesidir. Ayrıca bebekler tatları da bu dönemde öğrenir. 

OBEZİTEDEN KORUR

Bebekler bu dönemde sağlıklı gıdalarla tanıştırılmalı, doğru beslenme davranışı öğretilmelidir. Güzel bir ortamda zorlama olmadan bütün sağlıklı gıdalar teker teker ve tekrar tekrar denenmelidir. Düzenli öğün saatleri ve doğru şekilde gıdaların tattırılması bebeklere ve çocuklara doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmaktadır. Doğru beslenme davranışını geliştirmek iştahsızlık ve yeme sorunlarını önleyeceği gibi ileri yaşlarda görülebilecek beslenme bozuklukları, obezite ve metabolik sendromdan da koruyacaktır. ”

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN ÖZEN GÖSTERİN

Beyin gelişiminin yüzde 90’ının ilk iki yıl içinde tamamlandığına dikkat çeken Selimoğlu, “Bu dönemde doğru beslenmeyen çocukların daha sonra beyin kapasitesi istenilen seviyelere getirilemeyebilir. Özellikle beslenme problemi nedeniyle boy büyümesi geri kalmış bebeklerin ileri yaşlardaki zekâ düzeyleri ve dolayısı ile okul başarıları, sağlıklı büyüyen çocuklardan geri kalmaktadır” diyor. 

Uzmanlar: Bebeğin ilk yıllardaki beslenmesi çok önemli. Sağlıklı bağırsak mikrobiyotasını sağlayabilmek için normal doğum ve ilk 6 ay tek başına anne sütü, ardından sağlıklı ek gıdalarla en az bir yıl anne sütünün devamı önemli.