Çöpe atılan bayraklara sahip çıkan kardeşler, ilk kez uçağa binecek

Van'da hurda toplarken çöpte buldukları Türk bayraklarını asarak, gönülleri fetheden Yunus (14) ve Argeş Duman (13) kardeşler, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce kentin kurtuluş törenine davet edildi. Törene katılmak için yola çıkacak kardeşler ilk kez il dışına çıkıp uçağa binecek.

05 Eylül 2020 Cumartesi, 09:14
Abone Ol google-news

Hakkari'nin Geçitli köyünden 3 yıl önce Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Mithat Bey Mahallesi'ne yerleşen güvenlik korucusu Şemsettin ve Seyran Duman çiftinin öğrenci çocukları Yusuf ve Argeş kardeşler, 27 Ağustos akşamı evlerine yakın olan çöp merkezinde kağıt ve pet atıkları toplarken çöp kutusuna atılan Türk bayraklarını gördü. Duman kardeşler, bayrakları çıkarıp öptükten sonra, tel örgülü alana astı. O anlar, çevredeki vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilerek, Twitter'da paylaşıldı.

Sosyal medyada paylaşılmasının ardından, büyük ilgi gören Duman kardeşlerle ilgili video, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'in de dikkatini çekti. İki kardeş, Van Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekiplerince adresleri tespit edilerek, geçen hafta ailece valilik makamına getirildi. Vali Bilmez, çöpe atılan Türk bayrağını bulup, tel örgülü alana asan Argeş, Yunus kardeşleri tebrik edip, altın ve bayrakla ödüllendirdi.

KARDEŞLER AYDIN'A DAVET EDİLDİ

Bayrağa sahip çıkan Duman kardeşlere bir takdir de Aydın'dan geldi. Görüntüleri izleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bayrağa sahip çıkan iki kardeşi Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıl dönümüne davet etti. Uçak biletleri ve bütün masrafları Büyükşehir Belediyesi'nce karşılanacak olan Duman kardeşler, anneleri Seyran ile birlikte ilk kez uçağa binmenin heyecanını yaşayacak.

'İLK KEZ UÇAĞA BİNECEĞİMİZ İÇİN HEYECANLIYIZ'

Çöpteki buldukları Türk bayraklarını asarak gönülleri fetheden Argeş Duman ise, ilk kez Aydın'a davet edildikleri için mutlu olduğunu ifade ederek, "Ben o bayrakları çöpte buldum. İyi ki de bulmuşum. Abimin bana söylemesiyle bayrakları tel örgülere astım. O bayrak hepimizin. Bizi çok sayıda kişi aradı. Van Valisi de bizi makamında kabul edip ödüllendirdi. Aydın Büyükşehir Belediyesi de bizi kurtuluş törenlerine davet etti. İlk kez uçağa bineceğiz. Çok heyecanlıyım. O günden sonra hayatımızda çok şey değişti. O bayrağın çöplere atılmaması lazım.Çünkü o bayrak hepimizin. İyi ki  bulmuşuz" diye konuştu.

Yunus Duman da, çöpe atılan bayrakları bulup astıkları için mutlu olduğunu söyleyerek," Bu hafta sonu Aydın Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak  gideceğiz. İlk kez uçağa binip şehir dışına çıkıyoruz. Çok heyecanlıyım" dedi.