Cumhurbaşkanı Erdoğan: Norveç'teki NATO tatbikatından 40 askeri çektik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP il başkanları toplantısında konuştu. Erdoğan, Norveç'teki NATO tatbikatında düşman tablosunda Atatürk ve kendisinin isminin yer alması nedeniyle 40 askeri geri çektiklerini açıkladı.

17 Kasım 2017 Cuma, 11:48
Abone Ol google-news

<video:867909>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

NATO Genel Sekreteri: Türkiye'den özür dileriz

"AFRİN'İ PYD VE YPG'DEN TEMİZLEMEMİZ GEREKİYOR"

Afrin'i PYD ve YPG''den temizlememiz gerekiyor. Oradaki gözleme noktalarında biz hakim unsur olarak bulunacağız, buna mecburuz. Müttefiklik içinde kolayca çözülebilecek birçok sorun ABD tarafından çıkmaza sürüklenmiştir. Rakka, Münbiç böyledir. Bütün bu olaylar Rakka'da Münbiç'te gelin beraber halledelim dediğimiz zaman önceki yönetim burada PYD, YPG kalmayacak denmesine rağmen bu sözü tutmamışlardır. Ardından gelen yönetim SDG ile işbirliği yapıyoruz diyor. Kim kimdir, bunları gayet iyi biliyoruz. Türkiye'nin DEAŞ ve PYD'ye operasyonlarını baltalayan ABD'nin yapmak istediği senaryonun farkındayız. Müttefikliğe sığmayacak hareketleri yapmak bambaşka bir şey. Dün Norveç'te bir durum oldu. Düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Burada Atatürk'ün ve şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu bakanımız Kanada yolundaydılar. Bizi aradılar böyle durum var. Bu tatbikat NATO tatbikatı. 40 askerimiz var, bunları çekme kararı verdik çekiyoruz dediler. Böyle bir ittifak olamaz. Oyun başka, zaman zaman malum yerlerde bunlar değişik yerlerde de yapıldı. Koskoca ABD'ye karşı niye böyle konuşuyorsunuz zihniyeti var. Hak'tan başka güçlü kim olabilir, biz buna bakacağız. Eğer silahı güç kabul ediyorsak o zaman biz bırakalım siyaseti. Biz mücadelemizi böyle yürüteceğiz. Galip gelecek olan da Hak'tır.

KILIÇDAROĞLU'NA SGK YANITI 

15 Temmuz'a kontrollü darbe diyerek şehit ve gazilere karşı en büyük saygısızlığı yapan zat kendi geçmişini unutturmak için AK Parti'nin başarılarına saldırıyor. Tutmuş SGK'ya saldırıyor. Her fırsatta SSK'yı nasıl batırdığını anlatıyoruz. Bunca kabahatin üzerine böyle bir çıkış yapması da ayrı bir garabet. Seni biliyoruz. Senin döneminde SSK'nın ne hale düştüğünü biliyoruz. Buradan tüm milletime rakamlarla bu zatın SSK'nın başında olduğu dönemi açıklıyoruz. Ben SSK'yı 2 milyar zarara uğratmıştım diyor. Sİz 20 milyar zarara uğrattınız diye laf geveleyip duruyor.

Hesap uzmanıyım dediğine bakmayın, bu hesap kitap bilmez. Kendi dönemindeki 2,5 milyarlık zararın TÜFE hesabıyla bugün 42 milyara denk geldiğinden bu zatın haberi yoktur. Şimdi otursun bir de bunun hesabını yapsın. Hiçbir şey bilmiyorsan aç interneti bu hesabı otomatik yapan programlar var onu kullan.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na SGK yanıtı

<video:867908>

 

MERKEZ BANKASI'NA: MÜDAHALE ETMEYİNCE BU HALE GELİYOR

Dövizde, faizde uluslararası yatırımlarda yaşadığımız sıkıntıların hiçbiri ekonominin kendi dinamikleriyle ortaya çıkmıyor. Büyüme oranlarında çok iyi noktadayız. Yılın üçüncü çeyreğiyle birlikte yıllık bazda yüzde 6-7 arasını bulması belki de aşması bekleniyor. Dövizdeki şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına ve kurun kendi seyrine döneceğine inanıyorum. Borsa 110 bin seviyesini zorluyor, Merkez Bankası rezervimiz 120 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Enflasyon yok hıyarmış salataymış bunlardan değil, enflasyonu doğuran ana sebep faizdir. Bunu öğreneceksiniz. Hala bunu anlamayanlar, anlamak istemeyenyer, bunu Batı'daki kafalarla çözmeye çalışanlar bizi anlamazlar. Batı'daki kafaların da bir kısmı zaten uygulamalarıyla bizi destekliyor. ABD'deki faiz oranları ortada. Bizdekilere bunu hala anlatamadık. Anlamadıkları şu; faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Bu ülkede en çok kazanan hangi kurumlar banka sahipleri, finans sektörü. Yatırımlarda niye sıkıntımız var? Bu kadar yüksek faizle kredi vermeye kalkarsan yatırımlar durur. Hala bunu anlatamıyoruz. Maalesef devletin bankaları dahi ciddi bir muhafazakarlık içindedir. Oturup bunu konuşmamız lazım, Başbakan'la da konuştuk. Bunu çözmeye mecburuz. 15 senedir bunda inat edilmiştir. Faiz tekrar çıkmaya başladı, enflasyon çift haneliye gidiyor. Merkez Bankası yıl sonu şu olacak diyor, kaç kere revize ettiniz tutmuyor. Merkez bankalarının bağımsızlığı var, müdahale etmeyin deniyor tamam. Zaten müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor, tablo ortada. Türkiye'ye diz çöktürmek için her yola başvuranlara bir kez daha sesleniyorum, başaramayacaksınız.

'SAKIN HA DEDİKODULARA KULAK ASMAYIN'

FETÖ ihanet çetesini ülkemizden kazıyana kadar bize durmak yok. Asla ara vermek yok aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Hangi kurumumuzda varsa, askerimizde polisimizde bakanlıklarımıza yargıda nerede varsa bunalır temizlemeye devam edeceğiz. Onların inlerine girdik zaten şu anda da kovalıyoruz kovalamaya devam edeceğiz.

Biz eser üstüne eser koydukça halkımız da bizi desteklemeye devam edecektir. Bizi diğer partilerden ayıran da budur. Ben özellikle şu anda karşımda bulunan yol arkadaşlarımı uyarıyorum sakın ha dedikodulara, fiskoslara kulak asmayın. Biz işimize bakacağız, ülkemizde yapacağımız çok iş var. Biz kendimize inandıkça milletimizin milletimizin bize olan sadakatı da o kadar artacaktır. Tek yapmamız gereken kendi içimizdeki birliği, beraberliği, kardeşliği ve bununla birlikte milletimizle olan bağımızı güçlendirmektir. Önümüzdeki 1, 1.5 yıllık süreci çok iyi değerlendirdiğimiz de seçimlerde hedeflerimize ulaşmamamız için hiçbir neden yoktur. AK Parti'nin Genel Başkanı olarak ben sizlere güveniyorum.