Cumhurbaşkanı kendi rektörünü seçiyor

YÖK, İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimlerinden birinci çıkan Prof. Dr. Raşit Tükel’i Erdoğan’a ikinci sırada önerdi. Birinci sıraya seçimlerden ikinci çıkan Mahmut Ak’ı koydu.

20 Mart 2015 Cuma, 20:49
Abone Ol google-news

YÖK İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimlerinden 1. çıkan ve kamuoyundan da büyük destek alan Prof. Dr. Raşit Tükel’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ikinci sırada önerdi. 1. sırada, seçimlerden ikinci çıkan Mahmut Ak yer aldı. Erdoğan üç isim arasından birini rektör olarak atayacak. 5 üniversite için 3 isim öneren YÖK, sadece İstanbul Üniversitesi ve Harran Üniversitesi’nde sandığın sesini dinlemedi. Tükel, YÖK’ten “sandık iradesini neden değiştirdiğine” ilişkin bir an önce açıklama beklediklerini söyledi.

YÖK Genel Kurulu 5 üniversitede yapılan rektörlük seçimlerinde en çok oy alan 6 rektör aday adayı arasından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ataması için önerdiği 3 kişilik listeleri belirledi. YÖK, İstanbul Üniversitesi’nde kurulan sandık sonuçlarına uygun bir öneri listesi hazırlamadı, Yaklaşık 1 hafta önce yapılan seçimlerde 1202 oy olarak birinci olan Prof. Dr. Raşit Tükel YÖK tarafından 2. sıraya konuldu. 908 oyla ikinci olan Prof. Dr. Mahmut Ak ise 1. sıra adayı olarak Saray’a gönderildi. Sandıktan 3. olan Prof. Dr. Harun Cansız ise YÖK listesinde 3. sıraya konuldu.

YÖK tarafıdan ikinci olmasına karşın 1. sıraya kolan Mahmut Ak, Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in milletvekilliği için istifa etmesinin ardından vekil rektör olarak görevlendirilmiş, seçimlere yönetici olarak katılmıştı. Ak, Söylet’in yakın çalışma ekibinde yer almıştı.

‘40 dakika mülakat’

Tükel, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, seçimlerde en çok oy alanın atanması gerektiğine ilişkin düşüncelerini koruduklarını belirterek “YÖK, demokratik iradeye karşı bir karar almıştır. Hangi gerekçeyle değiştirdiğini açıklamak zorundadır” dedi.

Önceki gün en çok oy alan 3 adayla birlikte YÖK Genel Kurulu’nda mülakata girdiğini anımsatan Tükel, “40 dakika görüşlerimi anlattım. Bu mülakat sırasında sonucun bu tarzda olacağına ilişkin izlenimim olmadı” diye konuştu.

YÖK, Harran Üniversitesi’nden gelen listede de değişiklik yaptı. Seçimde Prof. Dr. Mehmet İriadam 96, Prof. Dr. Gürbüz Aksoy 67, Prof. Dr. Abuzer Pınar 67, Prof. Dr. Abdullah Ekinci 62, Prof. Dr. Ramazan Taşaltın 58 oy almış, aynı oyu paylaşan Aksoy ile Pınar arasında yapılan kura çekiminde Aksoy’un isminin ikinci sırada YÖK’e bildirilmesine karar verilmişti. YÖK ise üniversitede gelen listede 4. sırada yer alan Ekinci’yi ikinci, 5. sırada yer alan Taşaltın’ı ise 3. sıraya çekerek Erdoğan’ın onayına sundu.

YÖK, Galatasaray Üniversitesi’nde ise sandığın sesini dinleyerek öneri listesi hazırladı. Seçimlerden birinci çıkan Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak YÖK’ün listesinde birinci, ikinci olan Prof. Dr. İdil Kaya ikinci, 3. olan Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu ise 3. sıraya konuldu. YÖK, Tunceli Üniversitesi’nin taleplerini de dikkate aldı. Prof. Dr. Ubeyde İpek birinci, Prof. Dr. Ali Tutay ikinci, Prof. Dr. Ali Boztuğ ise 3. sıra adayı olarak önerildi.

YÖK’ün rektör adayı listesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de seçim sonuçlarına uygun oldu. Prof. Dr. Peyami Battal sandık sonuçlarında olduğu gibi birinci, Prof. Dr. Mehmet Ramazan Şekeroğlu ikinci, Prof. Dr. Avni Öztürk üçüncü sıraya girdi.