Cumhuriyet Güçbirliği'nden yıkıma tepki

''Cumhuriyet Güçbirliği''nin bağımsız adayları, Kars'taki İnsanlık Anıtı'nın yıkılmasını protesto amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

26 Nisan 2011 Salı, 11:12
Abone Ol google-news

Bakanlığın Opera'daki binası önünde bir araya gelen grup adına konuşan Ankara 1. Bölge bağımsız adayı Ceyhan Mumcu, ''Biz Atatürk'te birleşen Cumhuriyet Güç Birliği adayları, O'nun (Türk milleti güzel sanatlarda ilerlemeye çalışır) ilkesinden hareket etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Başkentin güzel sanatlara kucak açmış bir halkı olduğunu belirten Mumcu, ''Gelin görün ki buranın belediye başkanı (ben böyle sanatın içine tüküreyim) demiş ve şimdi bu anlayış Kars'taki anıtın bir ucube olarak nitelendirilmesiyle bu aşamaya gelmiştir'' ifadelerini kullandı.

Ankara 2. Bölge bağımsız adayı Erdoğan Karakaş da sanat alanında yapılan tahribatın dikkati çekici boyutlara ulaştığını vurguladı. Karakaş, şunları söyledi:

''Kars'ta yaşanan skandal ibret vericidir. Türkiye'nin nereye götürülmek istendiğinin kanlı canlı kanıtıdır. Dünyanın gözü önünde bir heykel, hem de ihalelere çıkılarak parçalanmaktadır. Anıt yıkmak için bir de milletin parası kullanılmaktadır. Yıkım için harcanan para Erdoğan'ın cebinden mi çıkmaktadır? Buradan sesleniyoruz: İnsanlık Anıtı'na reva görülenler bir insanlık suçudur.''

Kars'taki heykelin yıkılmasını protesto içerikli yazıların olduğu dövizler ve Türk bayrakları taşıyan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.