Cüneyt Arcayürek'i kaybettik

Cumhuriyet Gazetesi'nin Başyazarı Cüneyt Arcayürek yaşamını yitirdi.

23 Haziran 2015 Salı, 14:50
Abone Ol google-news

<video:304895>

Cüneyt Arcayürek'in kendi sesisinden çocukluk ve öğrencilik yılları - VİDEO

Ankara'daki özel bir hastanede yaşlılığa bağlı olarak böbrek yetmezliği bulunan Cumhuriyet yazarı Cüneyt Arcayürek çoklu organ yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle 14:30'da hayatını kaybetti. Arcayürek 13 Mayıs'tan bu yana tedavi altındaydı.

Arcayürek Perşembe öğlen namazı sonrasında Ankara Maltepe Camii'nde kılınacak cenaze namazı sonrasınada Gölbaşı mezarlığında toprağa verilecek.

Yazarımızın vasiyeti üzerine cenaze töreni düzenlenmeyecek...

Cüneyt Arcayürek'in Atatürk anısı - VİDEO

İŞTE ARCAYÜREK'İN TÜM YAZILARI

İŞTE ARCAYÜREK'İN SON RÖPORTAJI

Cüneyt Arcayürek'in siyasete damga vuran kitapları

Cüneyt Arcayürek kimdir?

1928 yılında Ankara'da doğdu. Gazeteciliğe 1947'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin yayın organı olan Ulus gazetesinde başlamıştır.

Sırasıyla Ankara Akşam haberleri, Kudret, Vatan, tekrar Ulus, Anka Haber Ajansı, Akis, Hürriyet, Tercüman, Milliyet ve Güneş gazetelerinde çalışmıştır. Milliyet gazetesinde ve Metin Toker'in yayımladığı Akis dergisinde hem yazarlık hem de genel yayın müdürlüğü yapmıştır.

Büyük yankılar uyandıran, çeşitli soruşturmalar ve davalar açılmasına yol açan ancak kendine Yılın Gazetecisi ünvanını kazandıran "Johnson'un Mektubu" haberiyle ün sağlamıştır. Barış Harekatı'ndan sonra Kıbrıs'a ilk giren gazeteci olmuştur.

Cumhuriyet gazetesinin başsayfasında Güncel isimli köşenin yazarıdır. KanalTürk'te, Tuncay Özkan ile birlikte Pazar günleri yayınlanan Politika Durağı adlı programı sunmuştur.

Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminde eski danışmanıdır.