Dalış sırasında ölümden döndü

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcumuz Devrim Cenk Ulusoy'un rekor denemesi kötü sonuçlandı! Geçen ay antremanda yaşanan teknik sorun yüzünden ölüm tehlikesi yaşayan Ulusoy, bu kez de dalış sırasında bayıldı. Hastaneye kaldırılan Ulusoy yoğun bakıma alındı.

20 Haziran 2015 Cumartesi, 15:22
Abone Ol google-news

Serbest dalışta 10 yıllık kariyerinde 11 dünya, 2 Avrupa rekorunun yanı sıra, 2 dünya, bir de Avrupa şampiyonluğu bulunan milli sporcumuz Cenk Devrim Ulusoy, 1 ay arayla 2. kez büyük tehlike atlattı! Ulusoy, 2012'den beri kendisine ait olan 81 metrelik serbest dalış dünya rekorunu 120 metre ile geçmek için girişimde bulundu. Ancak geçen ay antrenmanda mekanik sorun yaşayıp ölümden dönen Ulusoy, bu kez de bayıldı!

GEÇEN AY ÖLÜMDEN DÖNMÜŞTÜ
Milli sporcu, geçen ay gerçekleştirdiği antrenman sırasında asansör sistemindeki kancanın demir çubuğa takılması sonucu tehlike atlatmıştı. 30 saniye süren mücadele sonrası asansörü sarsarak kancayı çıkarıp deniz yüzeyine çıkabilen Ulusoy'a, dalış embolisi teşhisi konulmuştu.
 
DENEMEDE 120'Yİ GEÇTİ AMA...
Tedavisinin ardından yeniden çalışmalara başlayan Ulusoy rekor denemesi için sabah erken saatlerde denize açıldı. Ulusoy, rekor gözlemcisi olarak görevlendirilen Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Xavier Duran Soler ve Yönetim Kurulu Üyesi Neven Lukas'ın gözetiminde 120 metrelik rekor denemesi yaptı.
 
Devrim Cenk Ulusoy, 120 metreden daha derine başarılı bir şekilde inmesine rağmen, çıkışta sorun yaşadı. Milli sporcu su yüzüne baygın şekilde çıktı. 42 yaşındaki sporcu, acilen hastaneye kaldırıldı.
 
Ulusoy'un rekor denemesi ise başarısız sayıldı.
 
"SIĞ SU BAYILMASI YAŞADI"
Rekor denemesinin ardından bilgilendirme toplantısında konuşan ODTÜ Sualtı Sporları Başkanı Levent Ucuzal, Milli sporcunun "sığ su bayılması" denilen durumla karşılaştığını söyledi.
 
Sporcuların derin dalış yaptıkları sırada oksijene en çok yukarı çıkarken ihtiyaç duyduklarına işaret eden Ucuzal, "Son 10 metre en riskli bölgedir. Hipoksi veya düşük oksijen sebebiyle beyin, gücünü korumak amacıyla kendisini kapatır. Gırtlağı kapanır, suyu yutmaz ve yukarıya çıkar. Devrim bunu yukarıda yaşadı. Su yüzeyinde de olan bir şeydir bu. Bu sporda sık karşılaşılan bir olaydır" dedi.
 
Ucuzal, Ulusoy'un sağlığını düşünerek yeni bir rekor denemesinin şu an için yapılmayacağını bildirdi.
 
Rekor denemesinde gözlemci olarak bulunan CMAS Başkan Yardımcısı Xavier Duran Soler ve Yönetim Kurulu Üyesi Neven Lukas da rekor kutlaması yapamadıkları için üzgün olduklarını, Ulusoy'un yeni rekorlara imza atacağına inandıklarını dile getirdiler.
 
YOĞUN BAKIMDA
Özel Antalya Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Terkan Demir, yaptığı açıklamada, Ulusoy'un şu anda yoğun bakımda olduğunu, hekimlerin hastayla ilgili ilk değerlendirmelerini yaptıklarını kaydetti.
 
Ulusoy'un solunum zorluğuyla hastaneye getirildiğini belirten Demir, "Şu anda solunum zorluğu yaşıyor. Bilinci açık. Durumu, yapılacak tetkiklerden sonra daha net belli olacak" dedi.
 
Paletsiz değişken ağırlıklı dünya rekoru 81 metre ile 2012 yılından beri Devrim Cenk Ulusoy'un elinde bulunuyor.