Datça'yı 'özelleştirme' ihalesi iptal edildi

Datça'nın doğa harikası Kurubük Koyu'nun özel şahıslara kiralama girişimi, tepkilerin ardından iptal edildi. Muğla Çevre Platformu'nun açıklamasında, benzer kiralama taleplerine karşı çıkılması sayesinde "1980'lerin Bodrum'u gibi kalan bir Datça'mız olabilir" denildi.

13 Ocak 2018 Cumartesi, 21:17
Abone Ol google-news

 

Muğla’nın Datça ilçesinin merkezine 25 kilometre mesafedeki Kurubük Koyu’nun ihale yoluyla özel şahıslara kiralama girişiminden vazgeçildi. Vali Yardımcısı ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEV) Yönetim Kurulu üyesi Kamil Köten’in ihaleden vazgeçildiğine yönelik açıklaması, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında da sevinçle karşılandı.

MUÇEP Datça Üyesi Mimar Faruk Şahin konuşmasında, kıyı kullanımına esas olan ve kıyı şeridinden 100 metre içerideki alanların, kamu kurumları dışında tahsis, satış ya da kira konusu olamayacağını söyledi. MUÇEV’in bu konuda yetkisiz olduğunu ifade eden Şahin, “Bırakın başka alanları, Kurubük Koyu’nda kiralamaya hiç yetkilileri yok. Çünkü burası, orman alanıdır. Datça Çevre Düzeni Planıyla koruma altındadır” dedi.

‘BÖYLE BİR İHALE OLMAZ’

MUÇEV’in açtığı kiralama ihalesinin Kıyı Kanunu’na, anayasal haklara, 2014 Datça Çevre Düzeni Planı’na ve doğal SİT’lerin korunmasına ilişkin doğal koruma düzenine aykırı olduğunu belirten Şahin, “Bu ihalede yer belli değil. Sadece Kurubük ibaresi yer alıyor. Harita yok, koordinat yok. Sadece 6 metrekare büfe açıklaması var. Bu büfenin nereye yapılacağı bile belli değil. Oraya kaç şezlong kurulacağından ve nelerin yapılacağına kadar bir takım özel konuların ise ihaleyi kazanan kişilerle sözleşme sırasında görüşülerek belirleneceği belirtiliyor ki, böyle bir ihale olmaz. Dolayısıyla, yaptıkları her şey yanlıştır” diye konuştu.

OLASI TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Gelecek yıllarda benzer kiralama taleplerinin gelebileceğine dikkat çeken Şahin, “Bugün olduğu gibi hepsine karşı çıkarsak, 1980’lerin Bodrum’u gibi kalan bir Datça’mız olabilir. Aksi halde; Bodrum nasıl ki 30-40 yıl içinde halkın sahilleri kullanamadığı, her yere izinle ve icazetle girilebilir bir hale geldiyse, Datça da önümdeki 10 yıl içinde böyle bir duruma gelir” dedi.

Konuşma sonrası yapılan açıklamada, Kurubük Koyu’nun kiralama ihalesinden vazgeçildiği duyuruldu. Bu karar alkışlarla karşılandı.

MUÇEV açıklamasında, koyun kiralanmasından vazgeçildiğini duyururken, temizliğinin de vakıf tarafından yapılacağını bildirdi. Toplantıya katılanlar daha sonra hep birlikte Kurubük Koyu’na giderek, burada el ele verip sevgi zinciri oluşturdu. “Kıyılar halkındır kiralanamaz” sloganı atan vatandaşlar, sadece Kurubük Koyu’nun değil, diğer tüm kıyı ve koyların da halkın elinden alınmaması için güç birliği yapacaklarını belirterek dağıldı.