Davutoğlu: 8 Haziran'da iktidar olamazsam...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hatay'da partisinin seçim mitinginde konuştu. Davutoğlu, "8 Haziran sabah iktidar olamazsak istifa ederim" dedi.

09 Mayıs 2015 Cumartesi, 15:57
Abone Ol google-news

Konuşmasında İngiltere’de yapılan seçimleri ve kaybeden muhalefet parti liderlerinin istifa ettiğini hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran’da çıkacak sonuçlarla başarısız olan liderleri istifaya çağırarak şöyle dedi:

Davutoğlu’nu ATAK korudu

"Demirtaş, Kılıçdaroğlu, Bahçeli ben hazırım mümkün değil ama seçimi kaybedersek ertesi gün bırakacağım. Siz bırakmaya hazır mısınız koltukları? Bırakmazlar çünkü onlar o koltuklardan nemalanıyorlar. Bizim için koltuk her an terk edilecek mekandır. Biz 13 yıllık geçmişimizde Cumhurbaşkanımız Başbakanken tek bir dert edindim ve emaneti ben devraldım, tek derdimiz var birlik dirlik ve huzuru sağlamak."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU MERSİN'DE KONUŞTU

Hatay'dan sonra Mersin'e geçen Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in konuşmasının ardından halka hitap etti. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önündeki 15 bin kişinin sevgi gösterisinde bulunduğu Başbakan Davutoğlu, Mersin'in Türkiye'nin küçük bir numunesi olduğunu, her etnik kökenden insanların birlik ve beraberlik içinde yaşadığını söyledi. Yeni Türkiye sözleşmesini kaleme alırken Mersinli Aslanköylü kadınlardan bahsettiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, "Türkiye demokrasisi çok darbe yerdi. Biz iktidardayken bile nice darbe teşebbüsleri gördü. Türkiye'de artık milli iradeye kimse gem vuramaz" dedi.

MEYDAN OKUDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a Hatay'da olduğu gibi yine meydan okuyan Davutoğlu, "Bu milli bana emaneti vermez ise arkadaşlarımıza emaneti teslim etmez ise 7 Haziran akşamı istifa ederim. Onlar edebilir mi edemizler. Çünkü iktidar olamayacaklarını biliyorlar. Ak Parti denilince akla erdem gelir. Sizin verdiğiniz emaneti sahip çıkan Ak Parti'nin hiç ihanet ettiğiniz gördünüz mü? Toros Dağları çökmedikçe, Akdeniz kurumadıkça emanetinizi bir saniye bile sahipsiz bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'NİN PARALARI NEREYE GİTTİ?

CHP'nin seçim reklamını da eleştiren Davutoğlu şöyle dedi: "CHP, milletçe alkışlıyoruz falan diye bir reklam kampanyası başlattı. Amerika'dan reklamcı getirdiler. Ne kadar para verdiler Amerikalı reklamcıya. Yalancının mumu yatsıya kadar sönermiş. O kampanya durdu. Nereye gitti bu CHP'nin paraları. Mersin'de Deniz Park yaptılar, 34 milyon Türk lirası para döktüler. Kılıçdaroğlu gelip övdü, şimdi yıkılıyor. Bunların hesabı işte bu kadar. Kılıçdaroğlu 'Bana 4 yıl verin başka bir şey istemiyorum' diyor. Biz güzelce hazineyi doldurduk. 46 milyar dolardan 146 milyar dolara çıkarttık. Şimdi gözünü hazineye dikti. Gelip har vurup harman savuracak çekip gidecek."

KARDEŞİNİN DAĞDA NE YAPIYOR

Selahattin Demirtaş'ı da eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi: "HDP Eş Genel Başkanı, CHP ağzıyla konuşuyor, diyanet kapatılsın diyorlar. Ya Allah aşkına biz 28 Şubat'ı tarihe gömmedik mi? Ben şimdi Demirtaş'a soruyorum. 'Senin kardeşin dağda ne yapıyor? Niye barış için çalışmıyor? Seçim yaklaştığında şehirde barış sözcüsü, seçim bitince terörün sözcüsü. Böyle iki yüzlülük olur mu? İndir maskeni."

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Kadına ve çocuğa yönelik şiddete de son verilmesini isteyen Başbakan Davutoğlu, "Özgecan kardeşimiz öldürüldü. Kadına karşı şiddete hayır diyecek misiniz? Kim kadına el kaldırırsa erkekler olarak karşısında biz duracağız diyecek misiniz? Genç kızlarımızın annelerimizi şiddet görmediği bir Türkiye özlüyoruz. Şiddete son. Kadına çocuğa karşı şiddete son mu? Annelerin yüreğini yakan teröre karşı dimdik ayaktayız" diye konuştu.