Davutoğlu'ndan Başika açıklaması

Başbakan Davutoğlu gündeme dair Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu

16 Aralık 2015 Çarşamba, 21:30
Abone Ol google-news

Davutoğlu Esenboğa Havalimanı'nda Başika kampına yapılan saldırıyı ve Güneydoğu'da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

 Başika kampına yapılan saldırı

"Sınırlarımızın güvenliği sınır ötesinde başlar. Sadece sınırda alınacak tedbirlerle güvenliği sağlamak güçleşiyor. Başika Kampı’nın mevcudiyeti Musul’un DEAŞ’ın eline geçtiği 2014 yılından beri BM’nin aldığı kararlara dayanmaktadır. Türkiye bir karar verip kamp kurmuş değiştir. Uluslar arası toplumun aldığı kararlar bizi sınır ötesinde tedbir almaya sevk etmiştir.Bugün ortaya çıkan tablo ise Başika Kampı’Nın peşmerge ve DEAŞ arasındaki yoğun çatışma soınrasında Başika kampına isabet eden mermiler ve gerginliği sonucunda eğitilen Iraklı askerlerden birisi şehit oldu, 4 askerimiz de yaralandı. Herhangi bir kaygı verici durum yok. Genelkurmay başkanımız olayı ele aldı.

O civardaki DEAŞ mevzileri de imha edildi. Bu Türkiye'nin caydırıcı gücünü göstermesi bakımından önemlidir.

Oradaki mevcudiyetimiz terörle mücadele bağlamındadır, meşru Irak güçleri bu bölgede hakimiyet kurana kadar Türkiye gerekli tedbirleri alır. Eğer silahlı kuvvetlerimiz gereken adımları atmak konusunda tam yetkiye sahiptir."


FED değerlendirmesi


"Uluslararası piyasalarda da  genel olarak normal olarak karşıladığı bir tablo.

Olabilecek gelişmeleri, senaryoları cumartesi günü değerlendirmiştik.Merkez Bankası'ın tedbirleri sürecek.

Güneydoğu'da yaşanan gelişmeler

Terörle mücadele kapsamlı yürütülmesi gereken mücadeledir. Halkın günlük hayatını etkileyecek biçimde sıkıntılar yaşanmakta. Dargeçit gibi 50 ilçede yoğunlaşan barikatlar kamu düzenini yok etmeye çalışan tavır içindeler.

Halkından meşrutiyetini almış, halkına güenlik tahadünde bulunmuş devletin kayıtsız kalamayacağı bir durumdur. Geçen hafta yaptığımız toplantıda Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir yerinde yaşayan vatandaşlarımızla eşit gördüğümüz insanlarımızın güvenliğini sağlamak mecburiyetindeyiz.

Evlerinden ayrılan vatandaşlarımıza gereken yardımlar yapacak .Kendi vatandaşımızı muhtaç etmeyiz.Özellikle eğitim faaliyetleri ile birlikte alınacak telafi tedbirleri MEB ile ortak kararlaştırılacak."