Değeri bir ayda 10 kat arttı: Ravencoin (RVN) nedir?

Kripto para birimlerinden Ravencoin‘in (RVN) fiyatı, ocak ve şubat ayları arasındaki birkaç hafta içerisinde 10 kat yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,242 doları gördü. Peki Ravencoin ve RVN token nedir?

21 Şubat 2021 Pazar, 11:21
Abone Ol google-news

Bitcoin’in hayatımıza girmesiyle, kripto paralar özellikle 2010’lu yıllardan bugüne gündemde olmaya devam ediyor. Yükselişte olan bir diğer kripto para birimi ise Ravencoin (RVN). Haftalar içinde değerine değer katan Ravencoin ocak ayında başlayan yükselmesine şubat ayında da devam ederek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,242  doları gördü. Haftalık grafiği yüzde 375  olan Ravencoin’in aylık grafiği ise yüzde 1235 oranlarına ulaştı.

RVN token, gördüğü fiyat artışıyla birlikte piyasa değerini 1.8 milyar dolara yükseltti. Piyasa değeriyle 55. sırada bulunan RVN tokenın 24 saatlik zaman diliminde gördüğü işlem hacmi 2.2 milyar dolar oldu. Yakalamış olduğu bu başarı ve 0,242 dolara yükselişi ile ATH olmayı başardı.

ATH NEDİR?

ATH,  All Time High'ın kısaltmasıdır. Kripto paranın ulaşmış olduğu en yüksek fiyat seviyesine All Time High (ATH) denir.

RAVENCOIN (RVN) NEDİR?

Bitcoin’in çıkış tarihinin 9. yıl dönümü olan 3 Ocak 2018’de kullanıma sunulan Ravencoin, eşten-eşe (P2P) varlık transferi yapmayı sağlayan dijital bir ağ olarak bilinir.

Bitcoin hard forku üzerine inşa edilen Ravencoin, temellerini Bitcoin’den alır. Açık kaynak kodlu bir proje olan ağ, kontrolü kullanıcılarına verir. Gizlilik ve özgür katılım amaçlanırken, sansüre izin verilmez.

Ravencoin, eşitliği baz alan bir çalışma prensibine sahiptir ve ağ katılımcılarına eşit miktarda ödül alma fırsatı tanır. Madencilik yapılan ağda, ASIC ekipmanlarının kullanımı zorunlu değildir. Ravencoin, bunun için KAWPOW madencilik algoritması kullanır ve böylece madencilerin özgürce işlem yapmasına olanak tanır. Ayrıca ağ üzerinde token oluşturmak için RVN token yakılması gerekir.

RVN token ise Ravencoin ekosistemindeki finansal işlemlerde kullanılır. Örneğin, kullanıcılar madencilik ödülü olarak 5 bin RVN kazanır. Bitcoin’e benzer şekilde sınırlı arzı bulunan Ravencoin’in dolaşımdaki arzı 8.1 milyar olurken toplam arzı 21 milyardır. RVN token’ın listelendiği borsalar arasında Bitexen, Binance, Digifinex, Upbit, OKEx, Huobi, HitBTC bulunur.

RAVENCOIN KAÇ LİRA?

Ravencoin, güncel olarak şu an 1 RVN = 1,53 TL'dir.

Bugün 0,09 dolar seviyesinden 0,25 dolar seviyesine ulaşan Ravencoin 24 saatlik zaman dilimi içerisinde yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşadı.