Demirtaş'tan sağduyu çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin Bingöl seçim aracına yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hamdullah Öğe'yi anarak, "Ben buradan ölen Hamdullah kardeşime sessleniyorum. Allah senden razı olsun. Biz, son nefesine kadar bizim için çalışan insanlarımıza layık olacağız" dedi.

04 Haziran 2015 Perşembe, 13:22
Abone Ol google-news

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Erzurum mitinginde konuştu. Sağduyu çağrısında bulunan Demirtaş, "Buradan dağılırken de provokasyonlara karşı dikkatli olun tahriklere kapılmayacağız. 3 gün daha asla provokasyonlara mahal vermeden sükûnetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 7 Haziran'da kutlama var diyerek sizi sokaklara çağıranlara asla riayet ederek sandıkları terk etmeyin" dedi.


İŞTE HDP MİTİNGİNE SALDIRI ANI - VİDEO

MİTİNGE BÖYLE SALDIRDILAR-FOTO GALERİ

"AKP İKTİDARI MUHTARLIKTAN SARAYA KADAR BÜTÜN DEVLETİ KENDİ KONTROLÜ ALTINA ALMIŞ DURUMDA"

Hükümeti eleştiren Demirtaş, "Mevcut iktidar AKP iktidarı eline geçirdiği güçle devleti 7'den 70'e muhtarlıktan neredeyse saraya kadar bütün devleti kendi kontrolü altına almış durumda. Devlet partilerin malı mülkü değil hepimizin ortak malı. Bir partinin işi devleti ele geçirmek olamaz. AKP'nin en büyük hatası bu oldu işte. İktidara geldikten bu yana sadece devleti ele geçirmek için uğraşıyorlar. Devleti kendi malı mülkü gibi görüyorlar. 81 vilayette ne varsa AKP'nin diyorlar. Halkın birbirine karşı kışkırtılmasının en büyük nedenidir" dedi.

"7 HAZİRAN'DA GÜÇ ZEHİRLENMESİ YAŞAYAN AKP'Yİ ERZURUMLU KARDEŞLERİM DE CEZALANDIRMAYA HAZIR MI?"

Demirtaş, "Sandıklar hükümetler yanlış yaptıklarında cezalandırmak için vardır. 7 Haziran'da güç zehirlenmesi yaşayan AKP'yi Erzurumlu kardeşlerim de cezalandırmaya hazır mı? Büyük bir ders almaları lazım. "Ey kendini sultan zanneden" senden de benden de büyük Allah var. Hiç kendini büyük zannetme demek lazım" diye konuştu.

"YAPTIKLARI PROVOKASYONLARA BAKMAYIN BÜTÜN ERZURUM BİZİM KARDEŞİMİZDİR DİYECEKSİNİZ"

HDP'nin ortak akıl ile seçimlere girdiğini ve çalışmalarını sürdürdüğünü yenileyen Demirtaş, "Yaptıkları engellemelere, provokasyonlara bakmayın. Asla moralinizi bozmayın. Bütün Erzurum bizim kardeşimizdir diyeceksiniz. Erzurum'da kimse kimseye düşmanlık yapamaz diyeceksiniz. HDP'nin mesajı barış, kardeşliktir diyeceksiniz. Kışkırttıklarına bakmayın. Onlar Erzurum'u temsil etmez" açıklamasında bulundu.

"HAMDULLAH KARDEŞİMİZİN KULLANDIĞI MİNİBÜS TARANDI İŞKENCE İLE 30'DAN FAZLA KURŞUN SIKILARAK İNFAZ EDİLDİ"

Demirtaş, "Az önce Karlıova'da taziyeden geldim. Hamdullah Öge arkadaşımız seçim minibüsümüzü kullanan fedakar gönüllü bir arkadaşımız. Dün akşam hem minibüs tarandı hem işkence edilerek 30'dan fazla kurşun sıkılarak infaz edildi. Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı meydanlardan bizi böyle hedef gösterirse bunlar vatan hainidir, ülkeyi bölmeye çalışıyor diye hedef gösterirse işte birileri de kendine böyle bunu görev kabul ediyor. Hamdullah kardeşime Allah'tan rahmet diliyorum. Emeklerin boşa gitmeyecek. Parti şehidimizsin. Seçi zaferini sana armağana edeceğiz Hamdullah kardeşim. Allah senden bin kere razı olsun. Biz senden razıydık" diye konuştu.

"3 GÜN DAHA ASLA PROVOKASYONLARA MAHAL VERMEDEN SÜKÛNETLE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"

Provokasyon uyarısında bulunan Demirtaş, "3 günümüz kaldı. Erzurum'un değerli yiğitleri. 3 gün daha asla provokasyonlara mahal vermeden sabırla, sükûnetle çalışmalarımızı her yerde sürdüreceğiz" dedi.

"BARAJ AŞILMIŞTIR REHAVETİNE KAPILMAYIN SANDIK BAŞINDA DA HIRSIZLIK YAPMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Barajın aşıldığı gibi bir rehavete kapılmanın doğru olmadığını vurgulayan Demirtaş, "Her oy, bir oy çok kıymetlidir. Bir oyun barajı devirebileceğine inanmamız lazım. Bakmayın öyle HDP barajı çoktan aştı diyorlar. Keşke içimiz rahat olsaydı. Baraj aşılmıştır rehavetine kapılmayın. Barajı aşmamız için ele ele vererek ikna olmayanları ikna etmemiz lazım. çalışmalar sandığa doldurulduktan sonra sandığa sahip çıkmamız lazım. çalındırmayacağız. Hırsız her yerde hırsızdır. Sandık başında da hırsızlık yapmasına asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"PANİK HALİNDE TUTUŞMUŞLAR BÜTÜN TV KANALLARINI İŞGAL EDEREK HDP'YE SALDIRIYORLAR"

Demirtaş, "Şimdi panik halinde tutuşmuşlar. Yalan iftira kampanyası dışında elinde hiçbir şey kalmadığı için sadece HDP'ye saldırıyorlar. Bütün TV kanallarını işgal ediyorlar. Aynı anda bize hakaret, küfür tehditler yağdırıyorlar. Neymiş HDP barajı aşmak istiyormuş bu bizim en demokratik hakkımız" diye konuştu.

"7 HAZİRAN'DA KUTLAMA VAR DİYEREK SİZİ SOKAKLARA ÇAĞIRANLARA ASLA RİAYET EDEREK SANDIKLARI TERK ETMEYİN"

Sandık güvenliğine değinen Demirtaş, "Bunların derdi Türkiye değil. AKP saltanatıdır. 7 Haziran'da inşallah AKP saltanatını bitireceğiz. 7 Haziran akşamı sandıklar açılmaya başladıktan resmi sonuçlar kesinleşinceye kadar asla sandık başını terk etmeyecek görev başında olacaksınız. 7 Haziran akşamı olası bir seçim zaferimiz için kutlamalar adına sokaklara çıkmayacaksınız. Çünkü orada sayım işlemelerini terk etmemek lazım. O gece kutlama, şölen var diyerek sizi sokaklara çağıranlara asla riayet etmeyin. Partimizin resmi kutlaması 7 Haziran akşamı yoktur. O akşama sabaha kadar herkes görev başındadır. Çünkü kutlamalar adı altında sandık başlarını terk ederseniz hırsıza pirim verirseniz iyi bir zafer elde edersek bir gün sonra 8'nde kutlama yapacağız" açıklamasında bulundu.

"BURADAN DAĞILIRKEN DE PROVOKASYONLARA KARŞI DİKKATLİ OLUN TAHRİKLERE KAPILMAYACAĞIZ

Konuşmasının sonunda mitinge katılanlara sağduyu çağrısında bulunan Demirtaş, "Buradan dağılırken de provokasyonlara karşı dikkatli olun. Tahriklere kapılmayacağız" dedi.