Depremzedelere kredi şoku

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan ve 118 kişinin ölümü ile sonuçlanan depremin ardından mağdur olan depremzedeler her gün ayrı bir sorun ile karşı karşıya kalıyor.

28 Mayıs 2021 Cuma, 07:59
Depremzedelere kredi şoku
Abone Ol google-news

Evleri yıkıldığı halde aynı bölgede ikinci evi olan hak sahipleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen 2 yıl geri ödemesiz 18 yıl vadeli krediden yararlandırılmadı. Depremin ardından yıkılan az, orta ve ağır hasarlı binaların bulunduğu Bayraklı’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ aracılığıyla 7 proje alanında ev yapmak için çalışmaları başlattı.

Bakanlık, depremde evi yıkılan konut sahiplerine 2 yıl geri ödemesiz 18 yıl vadeli kredi imkânı sağladı. Ancak aynı ilçede ikinci evi olan kişilere bu krediden yararlanma hakkı vermedi. Hak sahiplerine 10 yıl vadeli krediyi kullanacakları söylendi. Proje alanlarında yapılacak olan konut için aynı ilçede 2. sağlam konut olmaları sebebiyle hak sahibi olamayan ve kredi talepleri reddedilen depremzedeler AFAD’ a giderek itiraz dilekçesi verdi. Yüzlerce depremzede, mağdur olduklarını ve hak kayıplarının düzeltilmesi talebinde bulundu.

Kendilerine haksızlık yapıldığını anlatan Proje Alanı Mağdurları, “Biz yıllarca birikim yapıp aynı ilçede ikinci bir ev aldığımız için mağdur edildik. AFAD, aynı ilçede eviniz varsa 2 yıl ertelemeli 18 yıl sıfır faizli kredi imkânını size vermiyor. Kentsel dönüşüm kredisinden faydalandırıyor. Bu da 10 yıl vadeli, o günün belirlenen faiz oranı ile ödeme anlamına geliyor. Tek suçumuz aynı ilçede ikinci bir evimizin olması. İkinci evi olan kişilerin çoğu emekli. Faizli krediyi nasıl ödeyecek? Bakanlıktan hak kaybımızın giderilmesini istiyoruz” dediler.

Bazı depremzedeler ise proje alanında yapılan evlerin metrekarelerinin yüzde 40 ile 60 oranında düşürüldüğünü, yıkılan evlerde bulunan metrekareler ile aynı değerde planlanması gerektiğini söyledi.