Dergiler D&R’ı terkediyor

Türkiye'nin en köklü edebiyat dergilerinden biri olan Varlık’ın, Ağustos ayı itibariyle ait D&R’da satılmayacağını duyurmasının ardından, Mehmet Akif Ersoy’un yayımladığı, günümüzde de Ersoy ailesinin katkılarıyla çıkan Sebîlürreşad dergisinin kısa bir süre önce karar değiştirerek D&R'dan çıktığı belirtildi.

30 Temmuz 2019 Salı, 11:20
Abone Ol google-news

VARLIK ARTIK D&R’DE YOK

Varlık Dergisi, dün yaptığı açıklama ile dağıtım şirketlerinden ödeme alamadığı ve kimi şirketlerin maddi taleplerini karşılayamadığı gerekçesiyle iktidara yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Medya Grubu’na ait D&R mağazalarının raflarında olamayacağını duyurdu. Varlık Yayınları internet sitesinde yapılan açıklamada, D&R’ın dergilere yönelik politikası nedeniyle dağıtım şirketleriyle çalışmak zorunda oldukları belirtildi. Varlık Yayınları, çalıştıkları Dünya Dağıtım'ın mali sorunlar nedeniyle ödeme yapmakta güçlük çektiğini, Turkuvaz Dağıtım'ın ise maddi taleplerini karşılamalarının mümkün olmadığını ifade etti.

Varlık Yayınları'nın internet sitesinden yapılan açıklama da şöyle:

"Varlık, Ağustos ayından itibaren D&R’larda bulunamayacak. Bu kitabevi zinciri; dergi söz konusu olduğunda yayınevleriyle doğrudan çalışmıyor, sadece iki dağıtım şirketinden dergi almayı kabul ediyor. Bir süredir çalıştığımız Dünya Dağıtım mali açıdan zor durumda olduğundan bize ödeme yapamıyor, diğer seçenek Turkuvaz Dağıtım’ın maddi taleplerini ise -Türkiye’de bir edebiyat dergisi için çok ağır olduğundan- biz karşılayamıyoruz.
Edebiyat dergilerinin dağıtım sorunu yeni değil elbette ama belli başlı şehirler dışındaki okura ulaşmak hiç bu kadar zorlaşmamıştı, tekelleşmenin verdiği zarar büyük. Daha çok bağımsız kitabeviyle işbirliği yapmak istiyoruz. Varlık’ı raflarında bulundurmak isteyen kitabevleri çalıştığımız dağıtımcı, vb. konularda bilgi almak için bize yazabilir veya telefonla ulaşabilirler. Hem dergimizi edinmek hem de 86 yıllık dijital arşivimize erişmek isteyenler ise varlikonline.com adresinden Varlık’a abone olabilirler."

MEHMET AKİF'İN DERGİSİ DE ÇIKMIŞ

Öte yandan, Mehmet Akif Ersoy’un yayımladığı, günümüzde de Ersoy ailesinin katkılarıyla çıkan Sebîlürreşad dergisi de dikkat çeken bir adımda bulundu. Sebîlürreşad'ın da, kısa bir süre önce karar değiştirerek D&R'dan çıktığı belirtildi. Sebîlürreşad dergisinin, yaklaşık 3 ay önce yüksek giriş bedellerinden dolayı D&R'da olmaktan vazgeçtiği ifade edildi.