"Devlet çocuğuma okul bulamıyor"

Kocaeli Karamürsel’de yaşayan Muhterem Çıtanak, 7 yaşındaki çocuğunu zihinsel engeli sebebiyle okula kaydettiremedi. Okulların çocuğunu kabul etmediğini söyleyen Çıtanak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve kaymakamlığa da başvurduğunu fakat geri dönüş alamadığını belirtti. Çıtanak, “Devlet çocuğuma okul bulamıyor” dedi.

05 Eylül 2019 Perşembe, 22:01
Abone Ol google-news

Zihinsel engeli nedeniyle özel eğitim de alan 7 yaşındaki S. Ç., anayasanın 15’inci maddesinde yer alan “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkânı sağlanır” ibaresine rağmen, hiçbir okula kayıt olamadı. 20 gündür çocuğunu okula kaydettirmeye çalıştığını belirten baba Muhterem Çıtanak, “7 yaşındaki çocuğumun ilkokula başlaması gerekiyor. Fakat engelli raporlarına göre ilkokula değil de anaokuluna gitmesi gerekiyor. Atatürk İlkokulu’nun anasınıfına gittiğimde idareciler çocuğumun ilkokul çağında olduğunu söylüyor. Mahallemizdeki Necdet Calp İlkokulu idarecileri ise çocuğumun zekâ yaşının ilkokula uygun olmadığını söyleyerek anaokuluna yönlendiriyorlar” sözleriyle yaşadığı sorunu anlattı.

2 bin lira maaşla çalıştığını ve devlet hastanelerindeki çocuk psikiyatrisi bölümlerinden sıra alamadığı için her ay 400 lira muayene ücreti vererek çocuğuna ilaç yazdırdığını dile getiren Çıtanak, “İlaçlarımızı sigorta karşılamıyor, hepsini kendimiz ödüyoruz” dedi.