DGS'nin soru ve cevapları ÖSYM sitesinde yayınlandı

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) soru ve cevaplarını, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) giriş sayfasında son dakika bilgisi olarak yayınladı.

25 Temmuz 2017 Salı, 10:43
Abone Ol google-news

Sınav sorularının sadece yüzde 10’luk kısmını yayınlayan sınav merkezi, DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını, sınav takvimi içerisinde duyurdu. Sonuçların ardından gözler DGS tercih kılavuzuna çevrilecek.

İki yıllık önlisans programlarından mezun olan veya bu programlarda son sınıfta okuyan öğrencilerin lisans programlarına yani yaygın adıyla 4 yıllık bölümlere geçişi için yapılan sınava bu yıl 1 milyonu aşkın öğrenci girdi. Sınav merkezi resmi web sitesinde 23 Temmuz’da yaptığı sınavın sorularını ve cevaplarını, doküman sayfasında paylaştığını duyurdu. Sınavda 120 soru sorulurken, kurumun sadece 12 soruyu paylaşması dikkat çekti. Sınav soruları ve cevapları, sınav merkezinin doküman sayfasında yer alıyor.

2017 DGS SORU VE CEVAPLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DGS 2017 sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

Sınav merkezi, sınav sonuçlarını 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacak. Kurum sonuçların saat kaçta açıklayacağını duyurmazken, sınav takviminde sonuçların açıklanacağı saati 23:59 olarak belirledi.

Tercihlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus nedir?

Sonuçlar açıklandıktan sonra ÖSYM, tercih kılavuzunu yayımlayacak. Eğitim uzmanları, kılavuzda “Tablo 1”in önemini açıkladı. Tablo-1'de ön lisans mezunlarını bekleyen, genel olarak lisans programlarının kodları gözüküyor: Üniversite adı, üniversitenin aldığı kontenjan sayısı, "puan türü", kaç yıllık olduğu ve "koşulları". Öğrenciler iki alanda sıkıntı yaşıyor: Puan türü ve koşulları.

Her üniversite, öğrenci adayları için bölümlere göre farklı kriterler belirliyor. Bu koşullar ÖSYM’den bağımsız olarak üniversite yönetimince belirleniyor. Koşullar yerine getirilmiyorsa, ön lisans mezunu o üniversiteye giremiyor. Koşullar iyi şekilde okunmalı ve o öğrencinin koşulları yerine getirip getirmediği iyi tespit edilmeli. Bu noktada uzmanlar, mutlaka öğrencinin puan türünü dikkate alarak tercihte bulunması gerektiğini vurguluyor.

Başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

- Ön lisans mezunları istediği üniversitenin puan türünü ve koşullarını titizlikle incelemeli ve dikkatli bir şekilde okumalı.
- Öğrenci koşulları tam yerine getiremiyorsa, tercih hakkını o üniversite üzerinden kullanmamalı. Birçok öğrenci "belki girerim" düşüncesi içerisinde hareket ederek, tercih hakkını o üniversiteden kullanıyor ama kriterlere sahip değilse, başvurusu kabul edilmiyor.
- Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanıyor. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.
- Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazmalılar.