Dikkat! Arsanız başkasına satılmış olabilir

Dolandırıcılar, sahipsiz gördükleri arsalara yoğunlaştı. Dolandırıcılar, siz farkına bile varmadan arsalarınızı sahte evraklarla değerinin altında fiyatlara başkalarına satıyor!

22 Mayıs 2015 Cuma, 09:47
Abone Ol google-news

SON yıllarda sayısı hızla artan gayrimenkul dolandırıcılığına yeni bir yöntem daha eklendi. Yatırım amaçlı olarak Türkiye’den arsa alan ancak yurt dışında yaşayanlar ile uzun süre arsalarında işlem yapmayanları gözüne kestiren dolandırıcılar, kıymetli arsaları sahte evrakla başkalarına satıyorlar. Dolandırıcılık olaylarına karşı taşınmaz sahiplerini uyaran Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur, bu tür dolandırıcılık olaylarında mağduriyetin çift taraflı yaşandığını vurguladı. Onur Öngün, “Öncelikle arsası satılan mülk sahibi mağdur oluyor.

Sonra da sahteciliğin ortaya çıkmasıyla dolandırıcılardan arsayı satın alanlar…” Öngün, alınacak basit önlemlerle bu tür olayların önüne geçilebileceğini ifade etti. 

ARADA KONTROL EDİN 

Öngün, öncelikle taşınmaz sahiplerinin belirli aralıklarla tapuda arsalarının son durumunu kontrol ettirmelerini ve e-devlet sistemi üzerinden tapu kayıtlarını sorgulamalarını önerdi.