Dilek Doğan'ın katledildiği an kamerada

Dilek Doğan'ın evine yapılan operasyon sırasında polis tarafından vurulmasına ilişkin görüntüleri dava dosyasına girdi.

20 Aralık 2015 Pazar, 16:42
Abone Ol google-news
<video:451105>

 


Sarıyer Küçükarmutlu’da evine operasyon yaptıkları Dilek Doğan’ı öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan özel harekat polisi Yüksel Moğultay’ın davasına, Dilek Doğan’ın vurulma anı görüntüleri de girdi. Görüntüler Dilek Doğan’ın vurulma anını göstermese de Yüksel Moğultay’ın “Direndiler. Elimdeki tüfeği almaya çalıştılar” iddialarını çürütüyor.

İstanbul polisi, canlı bomba olduğu iddia edilen terör örgütü DHKP/C üyesi H.R.K.’yi yakalamak için 18 Ekim’de 16 farklı adrese operasyon düzenledi. Polisin gittiği evlerden biri de Doğan Ailesi’nin Sarıyer, Küçükarmutlu’daki adresiydi. Polisler içeride arama yaptıkları sırada, özel harekat polisi Yüksel Moğultay, evin 26 yaşındaki kızı Dilek Doğan’ı tüfeğiyle vurarak öldürdü. Operasyondan sonra Dilek’in polise direndiği, tahrik ettiği iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sonunda polis Yüksel Moğultay’a 26.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava dosyasına, polisin Dilek’in vurulduğu sırada çektiği evin aranma görüntüleri de girdi. Görüntülerde Dilek’in vurulma anı olmasa da ailesinin direnmediği açıkça görüldü.


Polisin savcılığa gönderdiği görüntüler 3 ayrı bölümden oluşuyor. İlk görüntü polislerin eve geldiği ilk ana ait. Polisler H.R.K.’nin evde olup olmadığını sorduktan sonra arama yapacaklarını söylüyor. Bu sırada Doğan ailesinin üyeleri polisten galoş giymelerini istiyor. İkinci görüntüde sivil polisler eve girip arama yapmaya başlıyor. Dilek Doğan da bu sırada vuruluyor. Videonun 1.45’nci saniyesinde Dilek Doğan ile tetiği çeken polis Yüksel Moğultay’ın sesleri duyuluyor:

POLİS: “Ben sana ne dedim, ben sana ne dedim. Ben sana ne dedim”
DİLEK: Ya napıyosun (Silah sesi geliyor ve Dilek Doğan yere düşüyor)
DİLEK’İN AĞABEYİ MEHMET: Dilek. Dilek. Dilek. Dilek.

Sarhoş Bastı

Son video ise evin avlusunda çekilmiş. Dilek’in annesi, babası ve ağabeyi ile polisler orada. Aralarında şu konuşmalar geçiyor:

POLİS: Senin oğlun yaptı oğlun. Ben yapmadım valla ben yapmadım. Sarhoş bastı sarhoş, sarhoş bastı sarhoş, sarhoş bastı tetiğe, Oğlun oğlun, oğlun sarhoş, oğlun bastı tetiğe, oğlun oğlun.

ANNE: Oy anam oy oy,

AĞABEY MEHMET: Hepinizi öldürürüm lan, hepinizi öldürürüm lan, bırak beni baba.

Babası ilk defa izledi

Dilek Doğan’ın babası Metin Doğan, avukatları tarafından dava dosyasından alınan kızının vurulma anı görüntülerini, basın toplantısı sırasında ilk kez izledi. Ağlamamak için büyük çaba gösteren Metin Doğan, polislerin yalan söylediğinin bu görüntülerle ortaya çıktığını, polise direnmediklerini söyledi. Metin Doğan, “Vurmak için gelmişlerdi. En değerli varlığımızı alıp götürdüler” dedi.