Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları

Hrant Dink'in katili 20 yılla yargılanırken, Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları adlı kitap nedeniyle gazeteci Nedim Şener 32.5 yılla yargılanıyor.

04 Mart 2011 Cuma, 15:15
Abone Ol google-news

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Nedim Şener Destek Yayınları’ndan çıkan kitabı için şunları yazmıştı;

 
"Cinayet  aydınlanma yoluna girdikçe hayatımızı karartmaya çalışıyorlar…

Dünyanın tüm kutsal kitaplarını da okusanız, tüm ideolojileri literatürünü de tarasanız her şeyi anlatan tek bir kelimeye ulaşıyorsunuz; “Eşitlik” . Eşitlik yaşamayı onurlu kılan tek kelime.  “Adalet” ise uğruna ölümü göze alacağınız bir kavram.  Hrant Dink cinayeti dosyasının bana öğrettiği şey bu iki kelime “Eşitlik ve Adalet”, herkes için hepimiz için. Dink cinayeti araştırması bu iki kavrama olan inancımızı yıkan yüz karamız. Yaşarken hakları korunmayan ve öldürüldükten sonra da cinayetinin üzeri yalanlarla örtülen Hrant Dink cinayeti aydınlanma yoluna girildikçe birileri çok huzursuz oluyorlar. İsimleri tek tek belirlendikçe tetikçi gazetecileri cinayeti aydınlatmaya çalışanların üzerine salıyorlar.  Ama onların da yapacağı bir şey yok.  Ve şimdi üçüncü baskısını yapan bu kitap cinayetin aydınlanması yolunda çok önemli bir işlev gördü. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 yıl hapis istemiyle yargılandım. Beraat ettim. 12.5 yıllık davalarım ise sürüyor. Ama bir gün gelecek mahkemeden kaçan kamu görevlileri de yargı önünde hesap verecek.

Tüm faili meçhul cinayetlerin anahtarı olan Dink cinayeti tam olarak aydınlamadıkça ve bu görevliler hesap vermedikçe Türkiye’de kimse kendisini güvende hissedemez."
 
 
Şener’in Destek Yayınları’ndan çıkan, şimşekleri üzerine çeken diğer kitabı “Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat” adını taşıyor.  Nedim Şener kitapta şu noktanın altını çiziyor: “Cemaat mi?, Hareket mi, Örgüt mü? Faethullah Gülen Hareketi (FGH), Gönüllüler Hareketi (GH), F Tipi yapılanma ya da Fethullahçılar ne derseniz deyin, cemaatin en önemli sorunu şeffaflıktır.”