'Dışa bağımlı büyüme yaşanıyor'

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, büyümenin dışa bağımlı ithalata dayalı iktisat politikasından kaynaklandığını belirterek, "Bu türlü büyüme modeli Endonezya'da Suharto, Malezya'da Marcos diktatörlüklerinde görülmüştür" dedi.

17 Eylül 2011 Cumartesi, 13:14
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, geçen hafta duyurulan büyüme oranının tek başına ekonominin durumuna ilişkin fikir veremeyeceğini bildirdi. Oran, ekonominin durumunu görmek için GSYH kadar işsizlik, istihdam, enflasyon, gelir dağılımı ve tüketicinin ekonomiye olan güveni gibi göstergelerin de birlikte değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
 

'Başbakan Türkiye yerine zamanının çoğunu yurt dışına ayırdı'

Başbakan'ın yurtdışıyla daha çok ilgili olduğunu savunan Oran, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ile ilgilenmeyi bıraktı, artık zamanının çoğunu yurtdışına ve gayrimenkul ihalelerine ayırdığı için ekonominin gerçekte ne durumda olduğunu, halkın neler çektiğinin farkında değil" dedi.

Halkın ekonomiye güvenmediğini belirten Oran, şöyle devam etti: "Açıklanan son tüketici güven endeksi iyi okunduğunda halkın bu ekonomiye ve büyüme oranına güvenmediği sonucu görülecektir. Ağustos ayında Tüketici Güven Endeksi, Haziran ayına göre yüzde 3,26 oranında azaldı. Temmuz ayında 94,83 olan endeks Ağustos ayında 91,74 değerine düştü."

Oran, bu verilerin ayrıntılı olarak incelendiğinde Ağustos ayı itibarıyla halkın satın alma gücüne ilişkin güvenin yüzde 0,82 azaldığını belirterek, şöyle dedi: "Halkın satın alma gücünün gelecek altı aya ilişkin güveni yüzde 2,48 azaldı. Genel ekonomik duruma güven yüzde 5,02 azaldı. Genel ekonomik duruma gelecek altı ay ilişkin güven yüzde 5,55 azaldı. İş bulma umudunda gelecek üç aya ilişkin güven yüzde 4,42 azaldı.Dayanıklı tüketim alma ihtimali yüzde 9,41 azaldı."
 

'Suharto ve Marcos modeli'

Dışa bağımlı büyüme yaşandığına işaret eden Oran, bu türlü büyüme modelinin Endonezya'da Suharto, Malezya'da Marcos diktatörlüklerinde görüldüğüne işaret ederek, şöyle dedi: "Halkımız şunu bilmelidir ki Malezya, Endonezya, Suudi Arabistan kurumlarının tezgâhından geçenler halkın değil, belli sınıflara dayalı ekonomi modelini uygularlar ve halk yerine rantın iktidarı olurlar. Yurttaşlarımız bu gerçeği artık görmüştür ve AKP iktidarı ile onun ekonomik modeline güvenmediğini göstermiştir."