Diyanet'ten altın fetvası

Vatandaşların "Altına yatırım yapmak caiz midir?" sorusuna yanıt veren Diyanet İşleri Başkanlığı "Altın veya döviz alım-satımı yapmak caizdir" açıklamasını yaptı.

11 Temmuz 2014 Cuma, 11:55
Abone Ol google-news

Ramazan ayında hangi davranışların dinen uygun olmadığı daha çok merak edilir. Yatırım da bunlardan farklı değil. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’na çok merak edilen "Altına yatırım yapmak caiz midir?" sorusu soruldu.

DİYANET: ALTINA YATIRIM CAİZDİR

Konuyla ilgili vatandaşları rahatlatan Diyanet İşleri Başkanlığı "Kural olarak bedeli peşin olarak ödenerek ve herhangi bir faiz uygulanmadan, bir kuruluştan altın veya döviz alım-satımı yapmak caizdir. Buna göre bankalarının satışa sunduğu altını o günkü altın kuru üzerinden satın almak suretiyle paranın altına endekslenmesinden sonra bu altının bankaya emanet olarak bırakılması, daha sonra istenildiği vakit yeni kur üzerinden tekrar bankaya satılması caizdir." şeklinde bir açıklama yaptı.

"VADELİ İŞLEMLER DİNEN UYGUN DEĞİL"

"Altın, TL, döviz vd. paraları alıp-satmada vazgeçilmez temel iki kuraldan birisi alınan ve satılan para cinsi malların farklı olması, diğeri ise yapılan işlemin veresiye ve vadeli olmamasıdır" diyen Diyanet detaylı bilgiler verdi: "Buna göre alınan ve satılan para cinsi malların bedeli peşin (elden ele) taraflarca birbirine takdim edilirse, yapılan işlem sahih olur. On-line satış işleminde bedeller karşılıklı hesaplara otomatik geçiyorsa bu da caizdir. Ancak ilgili kuruluş, bu işlemi kaydi olarak yaptığı gibi, emanet bırakan kişinin her istediği anda bu altınları fiziki olarak kasadan çıkartıp müşteriye teslim edebilmelidir. Aksi takdirde bu işlem sanal bir alış veriş olacağı için caiz olmaz."