Diyanet'ten Patrikhane'ye ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret etti.

Yayınlanma: 05.07.2012 - 11:45
Abone Ol google-news

Görmez'in, Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ziyareti 1 saat 45 dakika sürdü. Görmez ile Fener Rum Patriği Bartholomeos yaptıkları açıklamaların ardından patrikhane bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'ne geçtiler.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez gerçekleşen ziyareti yerli ve yabancı birçok basın kuruluşu izledi.

 

Ziyaretin gündemi

Görmez ve Bartholomeos, baş başa olan görüşmelerinde Nijerya'da yaşanan olaylar karşısında duydukları rahatsızlığı karşılıklı olarak dile getirdi.

Görmez, Batı Trakya'daki Müslüman azınlığın yaşadığı problemleri anlatırken, Bartholomeos, orada sorunların çözümünden yana olduğunu, Batı Trakya'daki Müslüman azınlığa destek verdiğini ama kendisinin yaptırım gücünün olmadığını söyledi.

Sorunu Yunanlı siyasetçilerin çözmesi gerektiğini kaydeden Bartholomeos, bu konuda gerekli girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Bartholomeos, Atina'ya yapılacak camiyi de desteklediğini, bunda bir sakınca görmediğini kaydetti.
 

Görmez'in açıklaması

Buluşmanın ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez şunları söyledi:

''Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye'de yaşayan gayrimüslim vatandaşlarımızı ülkemizin asli bir unsuru olarak görüyoruz. Din özgürlükleri konusunda, inanç özgürlüğü konusunda, eğitim özgürlüğü konusunda, mabed masumiyeti konusunda kendimiz için hangi hakları istiyorsak, onların da aynı haklara sahip olmasını, sadece ülkemizde değil, bütün dünyada her kimliği taşıyan, her dine inanan insanın özgürce kendi inancının gereklerini, ibadetlerini ve inancına uygun olarak eğitimini çocuklarına vermesini, aynı zamanda din adamları yetiştirmesini, onların bir hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Bu ülkede herhangi bir dini topluluğun kendi din adamlarını yetiştirmek için başka ülkelere muhtaç olması, bu ülkenin büyüklüğüne yakışmıyor. Elbette tarihte, tarih boyunca var olduğu gibi aynı şekilde yine kanun ve mevzuat çerçevesinde varlığını idame ettirmesinin, bu ülkenin büyüklüğüne yakıştığını ifade etmek istiyorum"

 

Ruhban Okulu konusu

Patrik Bartholomeos ise şöyle konuştu:

"Hükümetimiz Ruhban Okulu konusuna müspet yaklaşıyor. Öyle inanmak istiyoruz. Bugüne kadar bize hep umut verildi ama açmak mümkün olmadı. Altyapımız hazır. Bize bugün izin çıkarsa biz yarın hizmete sokabiliriz. Medyanın bu olaya ilgisi için çok teşekkür ederiz. Bizi gerçekten duygulandırıyorsunuz"


 


En Çok Okunan Haberler