Diyarbakır'da sokak ortasında vurularak öldürülen Gülistan, polise gidip şikayetçi olmuş

Diyarbakır'da dün akşam sokak ortasında kardeşi Abdullah Şaylemez (28) tarafından tabancayla vurularak öldürülen Gülistan Şaylemez'in (37) cinayeti ile ilgili detaylara ulaşıldı. Gülistan'ın olaydan 10 gün önce gittiği Sur Polis Merkezi'nde babası ve yakını bir kişiden şikayetçi olduğu öğrenildi.

16 Şubat 2021 Salı, 13:19
Abone Ol google-news

Diyarbakır’da, dün akşam sokak ortasında vurularak öldürülen Gülistan Şaylemez'in, kardeşi Abdullah Şaylemez tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Polis ekiplerinin düzenlediği operasyonla cinayetten 3 saat sonra yakalanan Şaylemez'in, emniyetteki ilk ifadesinde, ablasını 'namus meselesi' yüzünden öldürdüğünü söylediği öğrenildi.

Gülistan'ın olaydan 10 gün önce gittiği Sur Polis Merkezi'nde babası ve yakını bir kişiden şikayetçi olduğu öğrenildi.

GÜLİSTAN'IN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Öldürülmeden 10 gün önce Sur Polis Merkezi'ne giden Gülistan, ifadesinde şunları söylemiş:

"2014 yılında yaptığım evlilik nedeniyle Almanya’ya gittim. 2015 yılında da eşimle anlaşmazlık sonucu ayrıldık. Geçen aya kadar da Almanya'da babamla Almanya’daki evimizde yaşamaya devam ettim. Ancak bu 5 yıllık sürede sürekli olarak babam baba psikolojik şiddet uyguluyordu. Bana 'Boşandın. Namusumuzu kirlettin. İki paralık ettin' diyordu. En son dayanamadım ve geçen ay Almanya'dan Diyarbakır'a geldim. Burada otelde kalmaya başladım. Bir gün akrabamız olan Adil S., beni Diyarbakır'da görmüş. Ben onu görmedim. Babamı arayarak, 'Kızını Diyarbakır'da gördüm. Burada kötü yola düşmüş' demiş. Bunun üzerine babam Diyarbakır'a gelince beni buldu ve Adil'in bana söylediklerini söyledi. İkna etti ve Bursa'da bulunan diğer evimize gitmek için bilet aldık."

3 GÜN GÜVENLİ EVDE KALMIŞ

Gülistan'ın ifadesinin devamında, "Otogardayken babamın Adil'le konuştuğunu duydum. Babam Adil’e, Gülistan’la konuşup ikna ettim. Şimdi otobüse biniyoruz. Urfa da mola yerine yaklaşınca sana haber veririm gelir bizi alırsın arabayla dediğini duyunca polisi aradım. Sonra polisler gelerek beni babamın yanından aldılar. Sonrasında da 3 gün kadar devlete ait güvenli evde kaldım. Daha sonra da kadın sığınma evine yerleştirildim. Babamın telefonunu da engellediğim için bana ulaşamadı" dediği öğrenildi.

'YANIMA BİRİ GELDİ 'SENİ ÖLDÜRECEKLER' DEDİ'

İfadesinde babasının ve Adil S.’nin kendisini öldürmesinden korktuğunu belirten Gülistan Şaylemez'in, "Dışarda yürürken yanıma tanımadığım biri geldi. Bana Adil ve babamın beni öldüreceklerini söyledi. 'Sen kaçmaya devam et. Nereye kadar kaçacaksın' dedi. Ben de 'Sen kimsin?' diye sorduğumda cevap vermeyen şahıs yanımdan ayrıldı. Ben babamın ve Adil S’nin beni öldürmesinden korkuyorum. Babam ve Adil S’den şikayetçiyim" diyerek kadın sığınma evine gitmek istediğini belirttiği öğrenildi.

SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Şaylemez’in öldürülmeden önce kardeşiyle birlikte yürüdüğü görüntüler ortaya çıktı. Şaylemez dün akşam saat 19.14 sularında yanında kardeşi ile yürüdükten sonra gözden kayboldu.

Yaklaşık 2 dakika sonra ablasını öldüren Abdullah Şaylemez’in geri dönerek kaçtığı görülüyor. Olayla ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.