Doğu Perinçek: Erdoğan İslami Kemalist oldu

Doğu Perinçek özel bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında açıklamalarda bulundu. Perinçek, 'Erdoğan İslami Kemalist oldu' ifadesini kullandı.

20 Eylül 2017 Çarşamba, 08:58
Abone Ol google-news

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek Ulusal Kanal’da bir canlı yayına katıldı. Programda, “Erdoğan İslami Kemalist oldu. Bizim savunduğumuz noktaya geldi” diyen Perinçek sözlerine; “Bunu ben söylemiyorum analiz kurumları söylüyor. Erdoğan için ‘İslami Kemalist oldu’ analizleri yapılıyor. Biz ne demiştik. ‘Bizim bulunduğumuz noktaya geldi’ demiştik.” diye devam etti.

ABD’nin Türkiye’de provokasyonlar yapabileceğini söyleyen Perinçek, “ABD 2018'de Türkiye'ye karşı büyük bir ekonomik müdahale de bulunacak. Amerika iç cephede Türkiye'de suikastlar zincirine başvurabilir. Türkiye ve Amerika bu kadar karşı karşıya geliyorsa Amerika Türkiye'yi bırakmak istemeyecektir. Suikastlar zinciri gündeme gelebilir. Bunlar tabi analizlerim” diye konuştu.

VATAN PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Vatan Partisi'nden söz konusu programda sarfedldiği iddia edilen sözler hakkında bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ait bir tespit izlenimi veren “Erdoğan İslami Kemalist oldu” başlığıyla paylaştıkları haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Sayın Doğu Perinçek’in haberine dikkat çektiği gazeteci, Alman “Die Zeit” gazetesinden Michael Thuman’dır. Thuman, Perinçek’in geçtiğimiz hafta Almanya’da gerçekleştirdiği basın toplantısına da katılmıştır. Thumann 14.10.2016 tarihli köşe yazısında “Der İslamo-Kemalist kent kein Erbarmen” (“İslami-Kemalist Erdoğan’ın merhameti yok”) başlıklı bir yazı kaleme almıştır.

Çıkış Yolu programında da Sayın Doğu Perinçek’in sarf ettiği cümlele Thumann’ın yazısına ithafen aynen şöyledir: “Türkiye’nin dinamikleri ve mecburiyetleri AKP iktidarını ve Tayyip Erdoğan’ı önüne kattı ve götürüyor. Bakın en son Almanya’da şöyle bir yazı çıktı. Önemli bir gazetede, şimdi gazetenin adını unuttum. Bir arkadaş aktardı bana Almanya’da, artık şunu diyorlar, “Artık Tayyip Erdoğan İslamcı Kemalist oldu, İslami Kemalist oldu.” Amerika basını zaten bunu hep yazıyordu. Yani Tayyip Erdoğan’ı Kemalistler teslim aldı, esir aldı, önlerine kattılar, götürüyorlar şeklindeki tahliller Amerika’nın Foreign Policy, New York Times, Herald Tribune gibi ciddi gazetelerinde çıkıyordu. Benim ağzımdan da bunları yazdılar Amerikan basını. Şimdi Almanlar da aynı analizi yapmaya başladı.”

Sayın Doğu Perinçek programda açıkça Micheal Thuman’ın yazısı üzerinden yorum yapmıştır.

Belirtilen ifadelerin düzeltilmesi, haberin gerçeğe uygun olarak yayınlanması gerekmektedir.