Doktorlar doktorluk oldu

Özel hastanelerde çalışan hekimlerin yüzde 40'ının depresyona girdiği belirtildi.

15 Eylül 2010 Çarşamba, 06:45
Abone Ol google-news

Özel hastanelerin sayısı her geçen gün artıyor. İstanbul’da 153 özel hastane, 50 kamu hastanesi bulunuyor. Özel sektörde çalışan hekimlerin birçoğu maaşlarını zamanında alamama, hastane sahibinin baskısı, sözleşmesiz çalıştırılma, sigorta primlerinin düşük ödenmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalırken yaşananlar hekimlerin ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Bir ay önce kurulan Özel Sektör Hekimleri Derneği (ÖSHED) Başkanı Op. Dr. Filiz Küçük, AKP hükümeti ile sağlıkta özelleştirmenin arttığını belirterek “Hastaneler ticarethane, hastalar müşteri gibi görülüyor. Devletin özel hastanelerde bir denetimi yok. Araştırmalara göre hekimlerin yüzde 40’ı depresyonda. Böyle bir hekimden nasıl verim alınabilir” diye konuştu.

Özel hastanelerde çalışan sağlık çalışanı bir grup doktor, sektörün sorunlarına dikkat çekmek, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla bir araya gelerek 10 Ağustos’ta ÖHSED’i kurdu.

Dr. Küçük, İstanbul’da her semtte 3-4 özel hastane olduğunu vurgulayarak, “Hekimler ve Tabip Odaları’nın hızlı özelleştirme karşısında yetersiz kaldığını hissettiğimiz için derneğimizi kurarak mücadeleye başladık” dedi.