Dünya Müslüman Alimler Birliğinden ABD'ye karşı ayaklanma çağrısı

Katar merkezli Dünya Müslüman Alimler Birliği (IUMS) Genel Sekreteri Ali Karadaği, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini mayıs ayında Kudüs'e taşıma kararı almasına ilişkin yaptığı açıklamada 'ABD'ye karşı ayaklanma' çağrısında bulundu.

26 Şubat 2018 Pazartesi, 14:54
Abone Ol google-news

İslam dünyasına İsrail'in kuruluşunun 70. yıl dönümünde ABD'nin, Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasına karşı dik durma çağrısı yapan Karadaği, "Kudüs, bütün ümmetin davası. Kudüs'ün kimliğini değiştirme çabalarına izin vermek büyük bir ayıptır. Bunu yapanları Allah da tarih de nesiller de affetmez" ifadesini kullandı.

'BÜYÜKELÇİLİĞİN MAYISTA KUDÜS'E TAŞINMASI MÜSLÜMANLARA KARŞI AÇILMIŞ BİR SAVAŞTIR'

Sputnik'te yeralan habere göre,  İslam dünyasının ABD'ye karşı ayaklanması çağrısında bulunan Karadaği " ABD saldırganlığına karşı Filistinliler, Araplar ve Müslümanlara ayaklanma çağrısı yapıyoruz" dedi.

 Arap ve İslam ülkeleri liderlerine seslenen Karadaği, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın onlara emanet olduğunu, diplomatik ve ekonomik olmak üzere ellerinden gelen tüm araçlarla ABD'nin bu planını sürdürmesine engel olmaları gerektiğini kaydetti.

 Karadaği açıklamasında, "Büyükelçiliğin mayısta Kudüs'e taşınması Müslümanlara karşı açılmış bir savaştır. Yasa dışı işgalcileri destekleyen bir adımdır" ifadesini kullandı.