Dünyadaki 10 robotik kadın cerrahından biri Türk

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ünitesi Klinik Şefi Prof. Dr. Ayşe Filiz Avşar, dünyada ameliyat robotu Da Vinci'yi kullanan 10 kadın cerrahtan biri oldu.

13 Ekim 2009 Salı, 08:42
Abone Ol google-news

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ünitesi Klinik Şefi Prof. Dr. Ayşe Filiz Avşar, hastanelerinde bir süredir kullanılmaya başlanan Da Vinci ile çok sayıda prostat ameliyatının yapıldığını ve çok başarılı sonuçlar alındığını belirterek, robotun şimdi de jinekoloji branşında kullanılmaya başlandığını söyledi.

Robotik cerrahinin daha az kesi, daha az kanama, daha az ağrı gibi hastaya ve hekime büyük konfor sağladığını anlatan Avşar, tekniğin dünyada da başta prostat kanseri olmak üzere ürolojik kanserler, doğumsal böbrek bozuklukları, pelvik sarkma ile rahim kanseri gibi çeşitli genel cerrahi ameliyatlarında ve jinekolojik operasyonlarda kullanıldığını söyledi.
 

Kadın hastalıklarına robotla şifa

Avşar, kadın hastalıkları ve doğum branşında dünyada her türlü ameliyatın robotik cerrahi ile yapılabildiğini ve çok başarılı sonuçlar elde edildiğini belirterek, ''Jinekolojideki her operasyonda yani ürojinekoloji kanser, miyomlar, rahim ve yumurtalık operasyonlarında kullanılabilmektedir'' dedi.

Da Vinci robotu ile yapılan ameliyatlarda hekimin operasyon alanını daha büyük ve yakından detaylı olarak görebildiğini ve normal dokulara zarar vermeden çalışabildiğini ifade eden Avşar, tekniğin avantajları ile ilgili olarak şunları kaydetti:

''Kanamanın diğer cerrahi tekniklerine oranla daha az ve kesi hattının küçük olması, hastanın kısa sürede iyileşerek taburcu edilebilmesi önemli bir avantajdır. Hasta ve hekim konforunda artış ve enfeksiyon riskindeki azalma da çok önemli bir husustur.
Ayrıca bu teknikte, cihazın yanlış bir işlem yapmasını engellemek de normal ameliyata göre daha mümkündür. Çünkü göz temasınız robottan kalktığı anda cihaz otomatik olarak kendini durduruyor. Bu da hasta konforu ve güveni açısından çok önemli.''

 

''Dünyada bu uygulamayı yapan kadın cerrah sayısı az"

Prof. Dr. Avşar, robotik cerrahi eğitimini Fransa'nın Strazburg kentindeki İRCAD ileri cerrahi teknolojik eğitim merkezinde aldığını belirterek, ''Türkiye'de ilk, tüm dünyada da robotu kullanan ilk 10 kadın cerrah arasına girdiğim için mutluyum. Robotik cerrahiyi, ülkemde ilk kullanan kadın olmak hem beni hem ekibimi hem de çalıştığım hastane personelini mutlu kıldı. İnşallah, bu durum ileride daha iyi işler yapmak için vesile olur'' sözleriyle duygularını ifade etti.

Dünyada robotik cerrahi uygulamaları yapan kadın cerrah sayısının çok az olduğunu dile getiren Avşar, ''Dünyadaki ilk 10 içine bir Türk kadın hekimi olarak girmek bana, ülkem adına onur veriyor'' diye konuştu.
 

Özgeçmiş

Prof. Dr. Ayşe Filiz Avşar, 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2 yıllık mecburi hizmet sonrası, aynı üniversitede uzmanlığını tamamladı. 1998'de doçent ve 2009'da profesör olan Avşar, 10 yıldır Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde Klinik Şefi olarak çalışıyor.

Evli ve 2 çocuk annesi olan Avşar'ın, yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış yaklaşık 130 makalesi ve 2 paramedikal kitabı bulunuyor.