Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de açılacak

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, dünyanın en büyük yeraltı şehrini barından kale civarının turizme 2020 yılında ilk kısmının açılmasıyla kazandırılacağını açıkladı. Tüm bölgenin ise 2023 yılında turizm hizmetine uygun hale geleceği belirtildi.

20 Aralık 2019 Cuma, 15:51

6. yüzyıldaki Erken Bizans döneminden günümüze kadar sürekli bir yerleşimin gerçekleştiği yaklaşık 425 bin metrekarelik alan içerisinde yürütülen temizlik çalışmalarında bugüne kadar fresklerle bezeli kayadan oyma kilise ile geçiş tünelleri, bezirhaneler, at ahırları, iş atölyeleri, günlük yaşam alanları, şırahaneler ve kamusal alanlar ile kayadan oyma binin üzerinde oda bulundu.

Bölgede günlük hayatta kullanılan öğütme taşları, el değirmenleri, kalıplar, çanak çömlek, metal buluntular, sikkeler, ahşap kullanım aletleri gibi malzemelerin yanı sıra 750 civarında Anadolu’nun en büyük lüle koleksiyonun ve 300’e yakın kandilin toprak altından çıkartıldığı bölgenin, yeni bir turizm destinasyonu olarak dünyanın dört bir tarafından gelecek turistlerin ziyaretine açılması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Arı, dünyanın en büyük yeraltı şehrini barındıran kale civarı projesinin bir kısmının 2020 Turizm Haftası'nda gerekli tedbirlerin alınmasıyla turizme açılacağını ifade ederken burasının Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Kapadokya bölgesine, Türkiye’ye ve dünya turizmine kazandırılacağını açıkladı.

"KALE CİVARI 2020 TURİZM HAFTASI'NDA TURİZME AÇILIYOR"

Belediye Başkanı Rasim Arı, kale civarında yapılan çalışmalarla birlikte buranın bir kısmını 2020 Turizm Haftasında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasıyla birlikte bir kısmını hizmete açacaklarını söyledi. Arı, “20 Nisan 2020 Turizm haftasında inşallah bu bölgenin bir kısmını güvenlik tedbirlerini alarak turizme kazandırmış olacağız. Şimdi her zaman ifade ediyorum. Dünyanın neresine gidersem gideyim ifade ettiğim bir şey var. Diyorum ki denizin alternatifini her yerde bulabilirsiniz. Antalya’da, Muğla’da bulabilirsiniz. İtalya’da, İspanya’da, Yunanistan’da bulabilirsiniz. Fakat Kapadokya bölgesini, bizim bölgemizin bir benzerini dünyanın hiçbir yerinde görme ve yaşama imkanınız yok. O yüzden diyorum ki fantastik ve romantik bir şehirdir burası. Dolayısıyla dünyada eşi benzeri yok. Beraberinde kale bölgesinde yaptığımız projenin Türkiye’de olmadığı gibi dünyada da bir benzeri olmayacak” şeklinde konuştu.