e-postaya bile soruşturma

İTÜ Mimarlık Fakültesi yönetimi, Gezi Direnişi’nin simgesi haline gelen ve kamuoyunda ‘Kırmızılı Kadın’ olarak tanınan Ceyda Sungur hakkında, araştırma görevlilerinin kadrolarıyla ilgili olarak attığı bir mail nedeniyle soruşturma açtı.

05 Kasım 2014 Çarşamba, 23:49
Abone Ol google-news

İstanbul Teknik Üniversitesi yönetimi tarafından araştırma görevlilerine yönelik baskı artarak sürüyor. Araştırma görevlilerine açılan onca soruşturmaya son olarak İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan ve “Kırmızılı kadın” fotoğrafının kahramanı Ceyda Sungur da eklendi. İTÜ Mimarlık Fakülte yönetimi tarafından Sungur’a “33a” kadrosunu savunan bir mail attığı için soruşturma açıldı. Sungur soruşturmanın asistanlar üzerindeki baskının boyutunu gösterdiğini belirterek “Burada önemli olan atılan e-postanın içerik ve meşruiyetinden çok iş güvencesi olmayan asistanların birbirleri arasında haberleşmesinin dahi kontrol altında tutulması. Sorgulayıcı eleştirel ve üretken olması beklenen bir akademik ortam için bu durum kabul edilemez” dedi.

Eğitim - Sen İTÜ Mimarlık Fakülte temsilcisi Ceyda Sungur, eylül ayında hakkında olumlu görüş raporu bulunan bir araştırma görevlisinin “33a” kadrosuna yaptığı geçiş başvurusunun engellendiğini belirterek, asistanların yer aldığı mail grubundan çağrı yapıp, bölüm kurulunun toplanarak araştırma görevlisinin durumunu değerlendirmesini istedi. İTÜ Mimarlık Fakülte yönetimi de mailin ardından Sungur’a, araştırma görevlileri iletişim grubuna bir e-posta yazmak yoluyla araştırma görevlilerini “provoke etmek” gerekçesiyle soruşturma açtı.

 

‘En temel hakkımız...’

Gazetemize konuşan Ceyda Sungur “Eğitim-sen üyesi arkadaşımız, hakkında ihtiyacı ve başarısı beyan edilmiş görüşlerin olmasına karşın 15 Eylül’de işten atıldı. 9 Eylül’de 33a kadrosuna geçmek için yaptığı başvurunun bölüm kurulunda değerlendirmeye alınmaksızın talebinin reddedileceğini bildirmek ve konunun bölüm kurulunda değerlendirilmesini talep etmek üzere bölüm başkanlığı ile görüşmek için mail grubundan çağrıda bulundum. Bu mailde de herhangi bir şiddet ya da hakaret içerikli ifade yok” dedi. İfade özgürlüğünün engellenmek istendiğine dikkat çeken Sungur “İçeriği ne olursa olsun bu soruşturma üniversitemizde ifade özgürlüğünün önündeki kabul edilemez bir engeldir. Mimarlık fakültesi araştırma görevlilerine ait bir e-mail listesi gözetleniyor. Özgürce bilim üretmemiz beklenen bir fakültedede böyle bir müdahale olmaması gerekiyor” diye konuştu.

Sungur’a daha önce de THY Başkanı Hamdi Topçu’nun kızı için üniversitede usulsüz kontenjan açılmasını protesto eden etkinliğe katıldığı için soruşturma açılarak, uyarı cezası verilmişti. Sungur uyarı cezasıyla ilgili dava açtıklarını da belirtti.