Efeler'de halk jeotermale karşı direnişe geçti

Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı Kuyucular mahallesinde dere yolu kenarında kurulan jeotermal şantiyesinin işleyişini, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın talimatı üzerine durduruldu.

22 Ocak 2020 Çarşamba, 17:39
Efeler'de halk jeotermale karşı direnişe geçti
Abone Ol google-news

Efeler ilçesine bağlı Kuyucular mahallesinde, jeotermal kuyusu açmak için çalışma başlatan şirkete yurttaşlar tepki gösterdi. Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, CHP Köşk İlçe Başkanı Mehmet Güldenk ve AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili jeotermal direnen yurttaşlara destek verdi. 

BELEDİYE, ŞANTİYEYİ DURDURMA KARARI ALDI

Efeler Belediyesi yetkilileri, jeotermal santrali kurmak isteyen şirket yetkililerinden jeotermal kuyu açmak için gerekli belgeleri istedi. Şirket çalışanları Efeler Belediyesi yetkililerinin istedikleri evrakları ibraz edemedikleri için Efeler Belediyesi Fen İşleri, Zabıta, Çevre ve İmar müdürlükleri ortak tutanak tuttu. Efeler Belediyesi yetkilileri gerekli evrakları tamamlamaları için jeotermal şirketi yetkililerine üç gün süre verdi.

Konu ile ilgi açıklama yapan belediye yetkilileri, “Şuana kadar Kuyucular Mahallesi’nde açılması planlanan jeotermal tesis hakkında tarafımıza hiçbir bilgi verilmemiş ve şantiye yapımı için gerekli evraklar sunulmamıştır. Kuyucular Mahallemizde ve çevredeki diğer mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız gece yarısı Kuyucular Mahallesi dere yolu kenarında jeotermal şirket personellerinin çalıştığını Efeler Belediye Başkanımız M. Fatih Atay’ı arayarak bildirmişlerdir. Başkanımızın talimatı ile buraya geldik. Şirket yetkililerinden Jeotermal Santralin kurulması için gerekli izinlerin belgelerini istedik. Şirket yetkilileri bizlere gerekli evrakları veremediler. Biz şirkete bu evrakları ibraz etmeleri için üç gün süre verdik. Jeotermal santralinin gerekleri evraklarını şirket yetkilileri ibraz edene kadar şantiyedeki inşaatı durdurma kararı aldık.’’ dedi.

BAŞKAN ATAY'DAN CUMHURBAŞKANI'NA ÇAĞRI 

Şirket çalışanları Efeler Halkı’nın gösterdiği tepki sebebiyle şantiye alanındaki araçlarını alandan çıkarmak zorunda kaldı. Vatandaşlar ellerinde dövizlerle şantiye sahasına girerek sloganlar attı. Kuyucular Mahallesi’nde yaşayan bir vatandaş “Bu kuyunun buraya açılması için kimden izin aldılar. Gece yarısı gelip makineleri buraya kurmuşlar. Efeler Belediye Başkanımızı aradık. Belediye ekiplerini gönderdi. Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, şantiyedeki çalışmaların durdurulması talimatını verdi. Atay, santrala ilişkin, "Biz Milletvekillerimizin de, valimizin de, Cumhurbaşkanımızın da sesimize kulak vermesini istiyoruz. Biz bu topraklarda yetiştirdiğimiz zeytinimizle, incirimizle evimizi geçindiriyoruz. Kendilerini bizim yerimize koysunlar havamızı, toprağımızı ve suyumuzu kirleten bu şirketlere izin vermesinler.” dedi.