EFEST'te coşku zirvede

EFEST coşkusu, Selçuk'ta tüm hızıyla devam ediyor. EFEST’in ikinci gününde Efes Antik Kenti, kapılarını Hayko Cepkin ve Mercan Dede’ye açtı. Festival kapsamında Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Efes Selçuk’a konuk oldu.

08 Eylül 2019 Pazar, 12:18
Abone Ol google-news

EFEST’İN ikinci günü sabah erken saatlerde Pamucak İskele’de yapılan yoga atölyesi ile başladı. Efes Selçuklu kadınlar sabahın ilk ışıklarıyla dalgalar eşliğinde yoga deneyimi yaşadılar.

Birbirinden renkli etkinliklerle devam eden festival kapsamında Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Efes Selçuk’a konuk oldu. Gerçekleştirdiği icraatlarla adını tüm Türkiye’ye duyuran, “komünist başkan” olarak bilinen Başkan Maçoğlu, Başkan Sengel ile makamında bir araya geldi. Maçoğlu siyasette gençleri ve kadınları görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Dünyayı kadınlar yönetsin. Biz erkekler en az yarım asırdır devrim için uğraştık ama başaramadık. Bu yüzden kadınların belediye başkanlıklarını ele geçirdiği bir dünyaya gidiyoruz. Bu da bizi sevindiriyor” dedi. Makam ziyaretinin ardından her iki başkan EFEST’İN renklerinden olan stantları ve yerel lezzetler sokağını gezdi. Her iki başkan da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.


ANTİK KENT KAPILARINI EFEST’E AÇTI

Renkli etkinliklere bir kez daha ev sahipliği yapan Pazar Yeri, akşam saatlerinde Kakapedia Ege ve Yunan Dansları gösterisi tanıdık ezgilerle beğeni topladı. Pazar yeri ana sahnesi gece boyunca renkli dans gösterilerine sahne oldu.Antik kent bu kez; EFEST’İN heyecanla beklenen etkinlikleri arasında yer alan Hayko Cepkin & Mercan Dede Konseri için kapılarını açtı. Efes Antik Kenti Liman Caddesi’nde gerçekleşen konserde dünyaca ünlü neyzen, besteci, yapımcı ve DJ Mercan Dede, Efes Selçuk’un fahri hemşehrisi ile sahne aldı. Sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlayan Mercan Dede ve Hayko Cepkin Liman Caddesi’ni dolduran müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel bu konseri de protokol yerine seyirciler ile birlikte dinlemeyi tercih etti.

BU TOPRAKLARA SAHİP ÇIKIN

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yaptığı konuşmada; “ Güzel bir dünya için yola çıkan sizlere Dersim’den selam getirdim. Sayın Başkan beni buraya davet ettiğinde çok heyecanlanmıştım. Aslında İzmir, İstanbul, Ankara bizim topraklarımız , bizim gidip yaşayabileceğimiz yerler. Bazen büyülü yerler olur. Efes Selçuk bunlardan biri. Burada görev yapan, bu toprakları koruyan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu topraklara sahip çıkmanızı diliyor; hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.Müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatan Mercan Dede, Başkan Sengel’e teşekkür ederek; “Yaşadığımız dönem artık kadınların dönemi. Bu yüzden ben bir erkek olarak tüm kadınlarımıza destek olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.Sanatçı Hayko Cepkin de hemşerileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.