Efkan Ala: 18 terör olayını önledik... Çoğunu da söylemiyoruz

İÇİŞLERİ Bakanı Efkan Ala, yılbaşından bugüne kadar 18 terör olayını önlediklerini ve 4 şüpheli araçtan 3'ünün ele geçirildiğini açıkladı. Ala, "Yılbaşından bugüne kadar 18 tane olayı bu şekilde önlemişiz. 4 tane böyle bir araç getirmişler, biz 3'ünü yakalamışız. Geçen gün de birini Boğaziçi'nde yakaladık ve kişi de tutuklandı" dedi.

28 Şubat 2016 Pazar, 16:23
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Ala, Kanal 7 canlı yayınında soruları yanıtladı. Yılbaşından bugüne kadar 18 terör olayının önlediğini açıklayan Ala, bakanlık ve emniyet olarak her tarafa "Bu tür konulara ilişkin bir takım faaliyet olabilir herkes teyakkuz halinde olsun' demişiz. Yılbaşından bugüne kadar 18 tane olayı bu şekilde önlemişiz. 4 tane böyle bir araç getirmişler, biz 3'ünü yakalamışız. Geçen gün de birini Boğaziçi'nde yakaladık ve kişi de tutuklandı. Yılbaşından önce de yılbaşını kana bulamaya çalışan bir intihar bombacısı düzeneğiyle beraber yakalandı. Önlediklerimizin çoğunu da söylemiyoruz, söylememek gerekir" ifadelerini kullandı.

İSTİHBARAT ZAAFI İDDİALARI

Terör saldırılarının gerçekleştiği dönemlerde gündeme gelen 'istihbarat zaafı' tartışmalarına değinen Bakan Ala, şunları söyledi:

"Vatandaşın huzurunu sağlamak için çalışıyoruz. Bize düşen de şudur; burada yüzde 1 hata bile varsa onu ortaya çıkarmak. Onun için ben mesela ben hemen denetim başlattım. Sistemde mi, kişilerde mi hata var? Bunu biz bildirmişiz, yazmışız. MİT, emniyet, istihbarat. Buna benzer şu şu araçlara, kamu kurumlarına, askeri araçlara, emniyet araçlarına değişik yerlere saldırılar olabilir. Buna benzer yerlere dikkatli olun' diye. Bu spesifik bilgi değil, şurada şu olacak diye bir bilgi yok. Zaten olsa engellenir. Ama ona rağmen sistemde, nerede hata var, onların hepsini çıkarttıracağız. Onun için hemen denetim başlattık. Bize düşen budur. Yüzde 1, binde 1, milyonda 1 bile eksiklik varsa onu ortaya çıkarmak, gereğini yapmaktır biz bunu yapacağız, yapıyoruz."