Efsane müzisyen Leonard Cohen yaşamını yitirdi

Kanadalı efsane müzisyen, söz yazarı, şair Leonard Cohen, 82 yaşında yaşamını yitirdi.

11 Kasım 2016 Cuma, 06:56
Abone Ol google-news

<video:629156>

''Dance Me To The End Of Love'', ''Ain't No Cure for Love'', ''Bird on a Wire'', ''Chelsea Hotel'', ''Suzanne'', ''Hallelujah'', ''So Long, Marianne'', ''I'm Your Man'', ''First We Take Manhattan'' gibi şarkılarla hafızalara kazınan efsane müzisyen Leonard Cohen 82 yaşında yaşamını yitirdi. Los Angeles’taki evinde yaşamını yitiren Cohen’in ölüm nedeni henüz açıklanmadı. 

Oğlu Adam Cohen, müzik dergisi Rolling Stone'a yaptığı yazılı açıklamada, "Babam, Los Angeles'teki evinde, hissettiği herşeyi tamamlamış olmanın huzuru içinde yaşamını yitirdi" dedi.

Kanada’nın Quebec bölgesine bağlı Westmount semtinde 21 Eylül 1934'de doğan ve müzik dünyasına çok sayıda önemli yapıtlar kazandıran Cohen, 2008'de de "Rock and Roll Hall of Fame"e kadul edilerek adını en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasına yazdırdı.

Kanada'nın en büyük sivil şeref madalyası sahibi olan Cohen'in Hallelujah şarkısı, tüm zamanların en çok yorumlanan şarkılarından biri olmuştu

İspanyol şair ve yazar Federico Garcia Lorca'nın teşvikiyle şiir yazmaya da başlayan ve yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen kimlikleriyle tanınan Leonard Norman Cohen, ilk şiir kitabını 1956'da, ilk romanını ise 1963'te yayımladı.

Cohen, Avrupa pop müziğine dayanan ilk dönem çalışmalarının ardından din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edindi. Leonard Cohen, geçen ay 14. albümü You Want It Darker'ı yayınlamıştı.

"ÖLMEYE HAZIRIM"

Leonard Cohen, geçtiğimiz ay ölüm üzerine konuştuğu bir röportaj vermişti.

“Ölmeye hazırım. Umarım bu söylediğim çok rahatsız edici olmamıştır. Benim için durum bu” diyen Cohen, tamamlayamadığı şarkılarla ilgili ise “O şarkıları bitirebileceğimi sanmıyorum. Belki, kim bilir? Ve belki bana taze bir kan gelir. Bilemem. Ama kendimi ruhani stratejilere kaptırmaya cesaret edemem. Buna cüret edemem. Yapacak işlerim var. Dükkânın başında durmalıyım. Ölmeye hazırım. Umarım bu söylediğim çok rahatsız edici olmamıştır. Benim için durum bu.”

Leonard Cohen, geçtiğimiz günlerde 82. doğum günü vesilesiyle, “You Want It Darker” adlı yeni bir şarkı yayımlamıştı.

Ölüm haberinin ardından hayranları Cohen'in Kanada Montreal'daki evine akın etti 

LEONARD COHEN KİMDİR?

Tam adı Leonard Norman Cohen olan sanatçı, 21 Eylül 1934'de Kanada - Montreal'de dünyaya geldi.

Yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen kimlikleriyle tanınan Cohen, ilk şiir kitabını 1956'da, ilk romanını ise 1963'te yayımladı.

Cohen, Avrupa pop müziğine dayanan ilk dönem çalışmalarının ardından din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edindi.

Kanada'nın en büyük sivil şeref madalyası sahibi olan Cohen, 2008'de de "Rock and Roll Hall of Fame"e kadul edilerek adını en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasına yazdırdı.

Leonard Cohen'den “Sevda Kitabı”