Ege’de gerilim artıyor: Türkiye engelleme girişiminde bulunabilir

Yunanistan ve GKRY ’nin Akdeniz’de karbon yataklarını arama girişimini Türkiye’nin tatbikatlarla engellemesinin ardından Yunanistan, Kuşadası açıklarında tatbikata hazırlanıyor. Türkiye’nin ise tatbikatı engelleme girişiminde bulunacağı belirtiliyor

12 Mart 2018 Pazartesi, 22:17
Abone Ol google-news

Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY) ile Mühnasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunda Akdeniz’de yaşadığı sorunların benzerinin Ege’ye yansıma riski oluştu. Yunanistan ve GKRY’nin Akdeniz’in belli bölgelerinde karbon yataklarını arama girişimini Türkiye’nin tatbikatlarla engellemesinin ardından Yunanistan, Kuşadası açıklarında tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Tatbikatın başlaması Ege’de iki müttefikin yine karşı karşıya gelmesine neden olabilir.

Yunanistan, Ege Denizi’nin dört farklı bölgesinde tatbikat yapmaya hazırlanıyor. İlan edilen bölgelerden biri Kuzey Ege’de Taşoz Adası’nın doğusundan başlıyor Türk sınırına kadar olan bir bölgeyi kapsıyor. Tatbikat alanı olarak gösterilen bölgelerden biri de Çanakkale Yarımadası’nın batısı olarak belirtiliyor. Bu tatbikat bölgesinin Türkiye kıyılarına tehlikeli bir şekilde yaklaşdığı gözlemleniyor. Üçüncü tatbikat bölgesi ise Midilli ve Sakız adalarının batısında kalan bölge olarak belirlenmiş. Ancak son tatbikat bölgesi olarak gösterilen bölge Sakız Adası’nın güneyinden başlıyor, Çeşme Yarımadası’nın güneyinden Türk kıyılarına çok yakın bir şekilde Kuşadası açıklarına kadar geliyor. Özellikle bu bölgenin Türk karasularına çok yakın olması nedeniyle, bu bölgede tatbikat girişimine karşı Türkiye’nin tepkisiz kalmayacağı savunuluyor. Kuşadası açıklarında belirlenen alanın Sığacık Körfezi ve Lebedos Limanı bölgesinin denize açılma güzergahını tamamen kapatmasına dikkat çekiliyor.

Sorunlar ciddi

İki müttefik arasında Ege’deki kıta sahanlığı, hava sahası gibi konularda ciddi sorunlar bulunuyor. Türkiye, Yunanistan’ın adalardan kaynaklı bu konulardaki iddialarına karşı çıkıyor. Türkiye’nin özellikle kıyılarına yakın bölgelerde, tatbikat girişimine savaş gemileriyle alanı kapatarak engelleme yapmayı planladığı dile getiriliyor.