Emekli Koramiral Atilla Kezek: Müyesser Yıldız, aldanmadı, haklı çıktı

Emekli Koramiral Atilla Kezek, gazeteci Müyesser Yıldız’ın “askeri casusluk” ile suçlanarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

10 Haziran 2020 Çarşamba, 02:00
Emekli Koramiral Atilla Kezek: Müyesser Yıldız, aldanmadı, haklı çıktı
Abone Ol google-news

Emekli Koramiral Atilla Kezek, FETÖ’nün kumpas davaları dönemini anımsatarak, “Müyesser Yıldız, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kurulan kumpası en iyi görenlerdendi. Aldanmadı ve haklı çıktı. Son dönemde soruşturma geçiren, gözaltına alınan, tutuklanan gazetecilere bir bakın hemen hepsi geçmişte cemaat denilen örgütün hedefinde olan kişiler. Yoksa yılan kış uykusundan uyanıyor mu” dedi.

E. Koramiral Kezek, gazeteci Müyesser Yıldız’ın “askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltında tutulmasına ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu. Gazeteci Yıldız ile “askeri casusluğun” yan yana koyulmasının mümkün olmadığını söyleyen Kezek, “Adamı güldürmesinler, bu iki ifade asla bir araya gelemez” dedi. Yıldız’ın 2012’nin Haziran ayında FETÖ kumpasıyla cezaevine atıldığını anımsatan Kezek, şunları kaydetti:

“İlk kez İstanbul’da karşılaştık. O bedenen incecik kadın, çok az insanın sahip olduğu yüreklilikle ‘Türkiye büyük bir oyunla karşı karşıya’ diyordu. O tarihte Tümamiral rütbesinde Deniz Eğitim Komutanıydım. Silah arkadaşlarımla ilgili Balyoz, Askeri Casusluk, Poyrazköy, Kafes gibi düzmece davalar yanında Odatv gibi FETÖ’nün tezgâhladığı diğer davaları da günü gününe takip ediyorduk. Silah arkadaşlarımıza kurulan komplolarla bazı gazetecilere, bilim insanlarına, çağdaş sivil toplum kurumlarına kurulan komploların aynı merkezden ve benzer amaçlarla yapıldığını görüyorduk.”

‘ONUN YAZDIKLARI TEYİT EDİLDİ’

Kumpaslara karşı Türkiye’nin farklı illerinde başlatılan “Sessiz Çığlık” eylemlerinde de çok defa birlikte olduklarını belirten Kezek, “Tüm ‘Sessiz Çığlıkların’ eylemlerinin müdavimiydi Müyesser Yıldız. Aralıksız meydanlardan haber aktaran bir gazeteciydi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kurulan kumpası en iyi görenlerdendi. Aldanmadı ve haklı çıktı. Onun söyledikleri de ‘Milli orduya kumpas kuruldu’ sözleriyle teyit edildi. Kumpas davaların TSK ve yargıdan başlayıp bir virüs gibi devletin yaşamsal kurumlarını sarıp ele geçireceğini, bunun Türkiye üzerinde oynanan oyunların ön hamleleri olduğunu kamuoyuna anlatmaya çalıştığı dönemlerde FETÖ’nün hedefi oldu ama yılmadı. Anayasa Mahkemesi önünde bayraklar elde tutulan ‘Adalet Nöbeti’ne aralıksız katıldı” dedi. Kezek, Yıldız’ın hâlâ 15 Temmuz darbe kalkışması davalarının en sıkı takipçisi olduğunu belirterek, “Her akşam televizyon kanallarında boy gösteren, spordan ekonomiye, sağlıktan eğitime her konuda ekran yüzü olan gazetecilerden değildir” diye konuştu.

‘TUTUKLANANLAR FETÖ’NÜN HEDEFİNDE OLANLAR’

Bugün askeri casuslukla suçlanan Yıldız’ın, milli orduya kurulan kumpasa karşı her zaman direndiğini söyleyen Kezek, “Şimdi O Müyesser Yıldız, casusluk soruşturmasıyla gözaltına alınmış. Yoksa yine ‘birileri tarafından bir yerlere yerleştirilmiş belge ve dijitaller mi var’ diye düşünmeden edemiyor insan. Çünkü son dönemde soruşturma geçiren, gözaltına alınan, tutuklanan gazetecilere bir bakın hemen hepsi geçmişte cemaat denilen örgütün hedefinde olan kişiler. Yoksa yılan kış uykusundan uyanıyor mu?” diye sordu. Kezek, “Müyesser Yıldız ve casusluk asla yan yana getirilemez. Bu ülkede gerçek milliyetçi arıyorsanız onlardan biridir” ifadelerini kullandı. ANKARA