Emine Ülker Tarhan'ın partisi kapatılacak mı?

Emine Ülker Tarhan'ın yeni kurduğu Anadolu Partisi kapatılacak mı? Partinin adının Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğu iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunuldu.

17 Kasım 2014 Pazartesi, 16:36
Abone Ol google-news

17. Dönem İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan tarafından kurulan Anadolu Partisi’nin ismine itiraz ederek, “Anadolu Partisi’nin ismi Anadolu Partisi olarak geçemez. Bu 96. Maddeye (SPY) aykırıdır, acilen ilgili merciler bu partinin isminin 96. Maddeye aykırı olduğunu belirterek gerekli işlemi yapmaları gerekir” uyarısını yaptı.

DENİZ BAYKAL, EMİNE ÜLKER TARHAN'IN PARTİSİ HAKKINDA KONUŞTU

Hastürk, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iki ayrı başvuruda bulundu. Başvuruları hakkında ANKA’ya açıklamalarda bulunan Hastürk, şöyle dedi:

“Siyasi Partiler Yasası’nın amir hükümlerinin çok önemli bazı maddeleri yerine getirilmiyor. 42. Maddeyle ilgili birtakım görevlendirmeler olmasına rağmen bu görevlendirmelerin hepsinin yerine getirilmediğini düşünüyorum. Hiç ummadığınız partiler YSK tarafından seçime iştirak hakkı kazanmış partiler olarak değerlendiriliyor. Siyasi Partiler Yasası’nın 10. Maddesi gereğince ilçe seçim kurulları partilerin mevcut üyelerini kaydettikleri defterleri 6 ayda bir denetlerler. Bunlarla ilgili değerlendirmeler yaparlar. Genel Merkezi binası dahi olmayan, yeterli sayıda üyesi olmayan partiler büyük kongrelerini yapmış gibi değerlendirilerek seçime iştirak edecek partiler olarak belirlendiler.

Hem Yüksek Seçim Kurulu’nun hem Cumhuriyet Başsavcılığının seçime iştirak edecek partileri seçerken daha belgelere dayalı ve denetimleri altında bir değerlendirme yapmalarının Siyasi Partiler Yasası’nın işlerliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum.”

ANADOLU PARTİSİ’Nİ UYARDI

Siyasi Partiler Yasası’nın 96. Maddesine işaret eden ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan tarafından kurulan Anadolu Partisi’nin ismine itiraz eden Hastürk şöyle dedi:

“Siyasi Partiler Yasası’nın 96. Maddesi…Bu 1992’de değiştirildi. Yeni haliyle şu; komünist, anarşist, faşist, teokratik, rasyonalist sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarda siyasi partiler kuramaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz. Birkaç gün evvel bir parti kuruldu, Anadolu Partisi. Anadolu Partisi’nin ismi Anadolu Partisi olarak geçemez. Bu 96. Maddeye aykırıdır, acilen ilgili merciler bu partinin isminin 96. Maddeye aykırı olduğunu belirterek gerekli işlemi yapmaları gerekir.”

“10-15 PARTİ SEÇİME GİREMEZ”

Hastürk, 10-15 partinin seçime giremeyeceğini de iddia etti. Genel merkezi olmayan partiler olduğunu ifade eden Hastürk, “Doğru Yol Partisi’nin daha evvel Cumhuriyet Başsavcılığına Bilgi Edinme Yasasına müracaatta bulundum. Benim müracaatıma verdikleri cevapta Doğru Yol Partisi’nin öyle bir genel merkezi olmadığı görüldü. Aynı partinin Demokrat Partiyle benzer ikisi de at figürlü amblemleri vardı, itiraz ettim” dedi.