Emniyet’te CPT paniği

Emniyet Genel Müdürlüğü, Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin (CPT) gözaltı merkezlerine yapacağı anlık ziyaretlerine hazırlıksız yakalanmamak için 81 kente yazı gönderdi.

Yayınlanma: 09.09.2016 - 22:36
Abone Ol google-news

             

Emniyet Genel Müdürlüğü, Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Türkiye ziyareti öncesinde emniyet birimlerine tartışma yaratacak bir talimat verdi. CPT’nin Türkiye’deki gözaltı merkezlerine spontane olarak ziyaret gerçekleştireceği belirtilen yazıda, bütün gözaltı birimlerinin ziyarete uygun hale getirilmesi istendi. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Bunların büyük bölümü, emniyette yer kalmadığı için spor salonlarında sağlıksız koşullarda tutulmuştu.

Bu süreçte Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin ziyareti gündeme gelince, Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Baştürk, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdiği gizli ibareli yazıda, 25 Ağustos tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda koordinasyon toplantısı yapıldığı ve CPT’nin ziyaretinin görüşüldüğü anımsatıldı. Bu toplantıda ziyaret esnasında Türkiye genelinde herhangi bir gözaltı merkezine spontane olarak ziyaretler gerçekleştirilebileceğinin belirtildiği ifade edilen yazıda, şöyle denildi:“Bu kapsamda, gözaltı birimi olarak kullanılan spor tesisleri vb. yerlerin mümkün olduğunca kullanılmamasına özen gösterilmesi, gözaltı iş ve işlemlerinde mevcut yasal ve uluslararası standarlara göre hareket edilmesi ve bütün gözaltı birimlerini anılan ziyarete uygun hale getirecek düzenlemelerin ivedilikle yapılması hususunda gereğini arz ederim.”


En Çok Okunan Haberler