Erdoğan dünür için “Pazarlamasını yapacağım” demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Baykar Makina’nın sahibi Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar sözlendi. Erdoğan, yeni dünürlerinin şirketini birçok yerde övmüş, “onların pazarlamacısı olacağını” söylemişti.

07 Mart 2016 Pazartesi, 13:37
Abone Ol google-news

<video:493469>

 
Erdoğan’a damat olacak Selçuk Bayraktar’ın ailesinin sahip olduğu ve çok başarılı işlere imza atan Baykar Makina şirketi mini İHA araçları üretiyor. 2007’de TSK envanterine giren Gözcü mini İHA’lar Katar Ordusu’nda 20, TSK’da 164, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ise 20 adet bulunuyor. Bayraktar Ailesi’nin ürettiği 4 adet Malazgirt döner kanatlı İHA ise 2009 yılından beri Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılıyor.  

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim gezileri sırasında Ağustos 2014’de Keşan’da, ileride dünürü olacak  Özdemir Bayraktar'la ilgili şunları söylemişti. 

" İstanbul’da bir kardeşimiz Edirne Keşan’da Türkiye'de üretilen bir insansız hava aracını 24 saat 34 dakika havada kalarak bir rekor kırdı.Adı Bayraktar.Türkiye'de üretiliyolar .Kendi mühendislerimiz,teknisyenlerimiz üretiyor.Baba,evlatlar hep beraber ailece bunu yaptılar.Tankımızı,helikopterimizi,savaş gemilerimizi,piyade tüfeklerimizi,uydularımızı,roketlerimizi artık kendimiz üretiyoruz."  

PAZARLAMACISI OLACAĞIZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Cankurtaran’da, 2015 Mayıs ayında Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun açılış töreninde de, İstanbul’da düzenlenen savunma sanayii fuarından örnekler vererek Bayraktarlar’ın pazarlamacısı olacağını söylemişti. 

Erdoğan, “Fuarda yüzde yüz yerli ürünlerimiz ortaya çıkmaya başladı. Biz insanın hava aracını şu anda ürettik. Yüzde yüz yerli. Bunu yapan gençler bizim gençlerimiz. Bunu almamak için direne bazı mahfiller var. O da hallolacak. Biz yurt dışında pazarlığını yapmaya da başladık. Ben bu konuda pazarlamacılık yapacağım. Her yerde. Çünkü pazarı oluşturacağız ki onlar teşvik olsun” diye konuşmuştu. 

ÖZDEMİR BAYRAKTAR: İTÜ mezunu Yüksek Makine Mühendisi Özdemir Bayraktar, uzun yıllar otomotiv endüstrisinde çalıştı. Yedek parça imalatı yaptı. Son 6 yıldır Oğullarıyla birlikte insansız hava araçları için çalışıyor.  

AHMET BAYRAKTAR: Işık Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 33 yaşındaki Ahmet Bayraktar, üç erkek kardeşin en küçüğü. 

HALUK BAYRAKTAR: ODTÜ Endüstri’yi bitiren 37 yaşındaki Haluk Bayraktar, Columbia Üniversitesi’nde masterını tamamladı. Boğaziçi’nde doktora öğrencisi.

SELÇUK BAYRAKTAR: İTÜ Elektronik Mühendisliği’ni bitirdi. Selçuk Bayraktar (36), University of Pennsylvania’da insansız uçaklar üzerine master, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) robotik kontrol sistemleri konusunda doktora yaptı. 

Erdoğan: 'Made in Turkey' diyelim yahu