Erdoğan, Fatih Terim'i, Löw'ü örnek göstererek savundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Takım'ın şu anki durumunun üzüntü verici olduğunu ancak başarı için istikrar gerektiğini vurguladı.

15 Kasım 2014 Cumartesi, 08:52
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile Kulüpler Birliği Vakfı’nı kabul eden Erdoğan, “Millet olarak biraz sabırsızız. Bakın Löw geldi, gönderdik, planlı çalışmanın sonucunda Almanya’yı Dünya Şampiyonu yaptı. Başarısızlığı sadece Fatih Terim’e bağlamak haksızlık olur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sporda başarılı olmanın koşulunun sabır ve istikrardan geçtiğini söyledi.

Erdoğan, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Kulüpler Birliği Vakfı üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Millet olarak biraz sabırsızız. A Milli Takım’ın bugün bu durumda olması elbette üzüntü verici. Ancak başarısızlığı sadece hocaya bağlamak Fatih Terim’e haksızlık olur. Bakın Löw geldi Türkiye’ye, kısa sürede gönderdik. Sonra aynı Löw, Alman Milli Takımı’nın başına geçti ve 7-10 yıllık bir planlı çalışmanın sonunda Dünya Şampiyonu yaptı. Almanya projesi iyi bir örnek” ifadelerini kullandı.

Milli Takıma destek

Kazakistan maçını izlemeye geleceğini belirten ve bu karşılaşma ile birlikte ay-yıldızlı ekibin çıkışa geçeceğini belirten Erdoğan, Ak-Saray’da oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede tüm kulüp başkanlarına ve temsilcilerine söz vermeyi de ihmal etmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, e-bilet, kulüplerin vergi ve SSK borçları, sporda şiddet ve milli takıma değin pek çok konuda TFF Başkanı Yıldırım ve Vakıf Başkanı Göksel Gümüşdağ ile kulüp temsilcilerinin görüşlerini dinlerken, “Biz stat ve tesis konusunda devlet olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Bundan sonra biraz da iş kulüp başkanlarına, yöneticilere düşüyor” diye konuştu.

Kulüp başkanları ve temsilcilerine tek tek bulundukları kentlerdeki statların durumunu da soran Erdoğan, “Bu statların meyvesini de yavaş yavaş almaya başlacağız. Her ilimizde modern statlar ve spor tesisleri inşaa ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Letonya’ya yaptığı ziyaret sırasında iki ülkenin sporunu karşılaştırma fırsatı bulduğunu belirten Erdoğan, “Genç nüfus olarak belki de Dünya’nın en önde gelen ülkelerinden biriyiz. Ancak nüfus olarak bizim çok gerimizdeki Letonya’nın sporcu sayısı bizden fazla. Önüme konan rakamlara şaşırdım. Buna bir çözüm bulmalıyız. Gerekirse ilkokullara kadar inmeliyiz” dedi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a isminin yazılı olduğu 12 numaralı bir Milli Takım forması hediye etti. Kabul sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan konuklarına günün anısına birer kravat sundu.