Erdoğan - Putin bir araya geldi: 'Ateşkes anlaşmasını imzaladık'

Almanya'daki Berlin Konferansı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi. Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Erdoğan, 'Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Beklentilerimizin tümünü karşılamamakla birlikte ateşkes anlaşmasını imzaladık' açıklaması yaptı. Putin de 'Bir takım olayların olmasına rağmen taraflar yine de bize kulak verdiler, ateşkes verildi ve çatışmalar durduruldu' dedi.

19 Ocak 2020 Pazar, 15:58
Erdoğan - Putin bir araya geldi: 'Ateşkes anlaşmasını imzaladık'
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya konulu zirveye katılmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'de zirvenin hemen öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmeyle ilgili açıklamalar şöyle;

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 

Samimi diyaloğumuza ve karşılıklı anlayışa dayalı çok boyutlu işbirliğimiz, ortak coğrafyamızdaki sorunların çözümü bakımından önemli katkılar sağlamaktadır. 2019 yılının ikili ikişkilerimiz bakımından gayet iyi değerlendirdik.

S-400 gibi uluslararası alanda ses getiren projeleri, karşı karşıya kaldığımız baskılara rağmen milli çıkarlarımızdan taviz vermeden kararlılıkla tamamladık. TürkAkım gibi enerji alanındaki diğer büyük ortak girişimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santral inşaası da stratejik bir niteliğe haizdir.

TürkAkım gibi enerji alanındaki diğer büyük ortak girişimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santral inşaası da stratejik bir niteliğe haizdir. 2020-2021 dönemini karşılıklı tarih yılı ilan ederek taçlandırabileceğimize yönelik düşüncemi İstanbul'da size aktarmıştım.

Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir. Beklentilerimizin tümünü karşılamamakla birlikte ateşkes anlaşmasını imzaladık. Hafter'in saldırgan tutumu sona ermeli. 

Putin'in açıklamalarından satır başları: 

Sayın Cumhurbaşkanı, değerli dostum, sizlerle tekrar görüştüğüm için çok mutluyum. Hepimiz İstanbul'da yapmış olduğumuz geziden memnunuz. 8 Ocak'ta bizim için oluşturduğunuz sıcak atmosferden memnunuz. TürkAkım açılış merasimine katıldık. Her iki ülke için, Avrupa ülkeleri için çok önemli bir olay.

Tüm alanlarda diyaloğumuz işe dayalı bir şekilde. Ortak noktalar bulmayı, uzlaşmayı öğrendik. Özellikle bölgesel konularda Suriye, İran ve elbette Libya meselesi gibi konularda ciddi adımlar attık. İstanbul'da Libya taraflarını ateşkese çağırdık.

Bir takım olayların olmasına rağmen taraflar yine de bize kulak verdiler, ateşkes verildi ve çatışmalar durduruldu. Bu başarılı netice sayesinde, bu toplantıya katılabiliyoruz. 

Hem Libya tarafı hem de Avrupa tarafı Libya meselesi yüzünden endişeli. Avrupa'yı endişelendiren bir konu. Kaddafi'nin ölmünden sonra mülteciler Avrupa'ya gelmeye başladı. 

Faal bir şekilde Moskova'daki görüşme üzerine çalıştık ve Libya taraflarının kendi aralarında görüşmeyi sürdürmeleri bile bir başarıdır. Bunun için Dışişleri Bakanlarımıza teşekkür borçluyuz. Onlar ellerinden geleni yaptılar.

Bu ortak bildiriyi taraflardan biri desteklemese de ümidimizi kesmiyoruz. Meseleyi sonuçlandırmaya devam edeceğiz ve bu çatışmayı sona erdireceğiz.  • İlgili Haberler

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yargı camiamız için çok üzücü' Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yargı camiamız için çok üzücü'