Erdoğan Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü.

26 Temmuz 2015 Pazar, 23:18
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ilk olarak Masum ile görüştü. Türkiye’deki son terör saldırılarında hayatlarını kaybeden vatandaşlar, askerler ve polisler için taziyelerini ileten Irak Cumhurbaşkanı Masum'un saldırılar akabinde Türkiye'nin düzenlediği operasyonları anlayışla karşıladığını belirttiği öğrenildi.

Görüşme sırasında IŞİD’in bölgeye yayılmış bir virüs olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin tüm terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğini belirtti. IŞİD’in yanı sıra PKK’nın da bölge için bir bela olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’deki terör eylemlerine son vermediği sürece PKK’ya karşı kapsamlı mücadelenin süreceğini aktardı.

Masum, PKK'nın şiddet eylemlerine devam etmesinin barış sürecinin yanı sıra bölgeyi de olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Terör örgütü PKK’nın silahları gömmesi gerektiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herhangi bir teröristin, bir başka teröristle mücadele ediyor izlenimi veriyor diye” terörist kimliğinden sıyrılmasının mümkün olmayacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Iraklı mevkidaşı Masum'a, Irak'ta bazı yerlerin halen IŞİD ve PKK işgalinde olmasından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, terör örgütleriyle mücadelede iş birliğinin büyük önem taşıdığını söylediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir diğer görüşmesini ise Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptı.

Görüşmede, Türkiye’nin son terör saldırılarının akabinde düzenlediği operasyonların yanı sıra, bölgesel konular ele alındı.

Rusya Federasyonu Başkanı Putin’in Suruç'taki terör saldırısında ölen siviller, ayrıca müteakip günlerdeki terör saldırılarında hayatlarını kaybeden askerler ve polisler için taziye dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temenni ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Suriye'deki kaosun Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye tarafındaki bazı IŞİD hedeflerinin önceki günlerde imha edildiğini anlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) Şartının 51. maddesi uyarınca IŞİD’e karşı atılan adımlar hakkında BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdiklerini belirten Erdoğan, PKK da dahil olmak üzere terörün her türünden gelebilecek tehditleri bertaraf etme konusunda Türkiye'nin kararlı olduğunu vurguladı.

Görüşme sırasında Suriye konusunda bazı görüş ayrılıklarına karşın, Türkiye'nin de Rusya'nın da bölgede istikrarın teminine önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, soruna çözüm bulunması için istişareleri yoğunlaştırmanın önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'de meşruiyeti sorgulanmayacak ve halkın desteğine sahip tam yetkili bir geçiş hükümetinin tesisi için uluslararası toplumun ortak çaba sarf etmesi gerektiğini de belirttiği öğrenildi.

Görüşmede Erdoğan ve Putin'in, Kasım ayında Antalya’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesinde ikili bir görüşme yapmak, bölgesel konularda yakın istişare halinde olmak hususlarında mutabık kaldıkları da kaydedildi.