Erdoğan'a İran'dan tepki

İran'ın Devrim Muhafızları'na yakın haber ajansı Fars, Başbakan Erdoğan'ın 'Türkiye'nin her zaman İran'ın yanında yer aldığına' dair kullandığı ifadelere tepki gösterdi. Ajans, Erdoğan'ı fırsatçılıkla suçladı

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 16:49
Abone Ol google-news
Untitled Document

c8

Ajansta yer alan deÄŸerlendirmede, Türkiye’nin AK Parti iktidarı döneminde hiçbir zaman Ä°ran’ın yanında yer almadığı savunularak, Ankara’nın Ä°ran’ın nükleer konusundaki yaptığı arabuluculuk giriÅŸimini Batı’nın isteÄŸi üzerine ve bu ülkelerin hedefleri doÄŸrultusunda yaptığını öne sürdü.

NATO füze kalkanının Türkiye’ye yerleÅŸtirilmesiyle, Ankara’nın Ä°ran’a karşı Batı’nın yürüttüğü savaÅŸta ön sırada yer aldığını ileri süren Fars, ErdoÄŸan’ın “Ä°ran’ın yanında yer aldık” sözleriyle kendini aldattığını yazdı ve baÅŸbakanı fırsatçılık yapmakla suçladı.Haberde, BaÅŸbakan ErdoÄŸan’ın Suriye konusunda Ä°ran’a yönelttiÄŸi suçlamaların Ankara’nın Suriye politikasının yenilgiye uÄŸramasında kaynaklandığı öne sürüldü.

ErdoÄŸan, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Tahran’ın Suriye politikasını sert eleÅŸtirerek şöyle demiÅŸti: “Başından beri Ä°ran’ın yanında yer aldık. Hem de tüm dünyayı karşımıza alarak. Ä°ran bizi anlamadı ama hala da anlamıyor. Ä°ÅŸte ÅŸimdi Suriye meselesinde, Ä°ran’ın böyle bir yaklaşım içinde olmasını beklemezdik. Humus katliamında, merhum Humeyni aylarca Hafız Esad’a randevu vermedi. Fakat ÅŸu andaki bakış aynı bakış deÄŸil.”