Erdoğan'a sert eleştiri: Nutuk atıyor, dinlemiyor

Guardian gazetesi başyazısında "Erdoğan daha az kabadayılık yapmalı, daha çok dinlemeli" diye yazdı.

17 Aralık 2013 Salı, 12:13
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetiminin altında yeni bir Türkiye’nin yükseldiği, Türkiye’nin İslam ve demokrasinin birbirine bağdaşabileceği kanıtı olarak görüldüğü ancak son gelişmelerin bu inancın gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdiği savunuluyor. İngiliz Guardiangazetesi, “Türkiye: Nutuk Atıyor, Dinlemiyor” başlığını kullandığı başyazısında Başbakan Recep TayyipErdoğan’a sert eleştirilerde bulundu.

Guardian gazetesi, başyazısında Arap baharını izleyen tüm hayal kırıklıklarına rağmen Ortadoğu içinde ve dışındaki liberallerin, Türkiye’yi İslam ve demokrasinin birbiriyle bağdaşabileceğinin bir kanıtı olarak gördüklerini ancak son dönemde Türkiye’de olup bitenler, bu inancın gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdiğini öne sürdü.

MUHALİFLERİ "NE ANLADI NE SAYGI GÖSTERDİ”

“Türkiye’nin sisteminin en sert yüzünün” Başbakan Erdoğan’ın Gezi gösterileri sırasında “hatalı” bir tutum takınması ile ortaya çıktığını öne süren gazete, “Tüm kriz boyunca Sayın Erdoğan’ın açıklamaları, muhaliflerinin görüşlerini ne anladığını ne de saygı gösterdiğini ortaya koydu” yorumunu yaptı.

Gazete, o dönemde ortalığı bir ölçüde yatıştırma işinin ise iktidar partisinin “daha ılımlı ve siyasi olarak daha duyarlı” üyelerine kaldığını savunarak “Ancak o kadar kolay onarılmayan şey ise Sayın Erdoğan’ın daha genç bir kuşağın önemli bir kısmının nezdindeki itibarı oldu” görüşünü de dile getirdi.

Gezi olaylarının “AKP’nin zaferinden sonra Türkiye’de meydana gelen değişimlerin daha geniş bir biçimde değerlendirilmesine yol açtığı” belirtilen başyazısında 2002 seçimlerinin ardından “Kemalist azınlığı”, ordu, ekonomi ve “Kürt azınlığı” gibi konularda “birçok iyi şeylerin yaşandığı”nın, bunların da bir çeşit liberalizasyon anlamına gelse de bazen bu değişiklikleri gerçekleştirme tarzının da tersini düşündürdüğü kaydedildi.

“HİZMET’TEKİ AKP’NİN ESKİ MÜTTEFİKLERİ HEDEF ALINIYOR”
Guardian, bu çerçevede “darbe komploları” ile ilgili soruşturmalarda kanıtların “sorunlu” olsa da birçok subay ve gazetecinin hapse atıldığına dikkat çektiği başyazısında “Şimdi ise, ılımlı bir İslami hareket olan Hizmetteki AKP’nin eski müttefikleri hedef alınıyor, belki çünkü oylardaki küçük paylarının gelecek seçimlerde dengeyi muhalefet lehinde değiştirebilir” savını dile getirdikten sonra şu ifadeleri de kullandı:

“Sayın Erdoğan ise diyetten (kepek ekmeği daha iyi) aile planlamasına (her çiftin üç çocuğu olmalı) kadar her konuda ulusa ders vermeyi sürdürüyor. Eğer becerebilirse ki bu bir soru işareti, daha az kabadayılık yapmalı ve daha çok dinlemeli. Onun yönetimde olduğu bu yıllarda yeni bir Türkiye yükseldi. Şimdi Erdoğan ve partisi, yaratmaya yardım ettikleri ile yaşamayı öğrenmelidir.