Erdoğan'dan Sarraf için ilk açıklama: Rıza Bey...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Türkiye'deki yolsuzluk skandalının kilit ismi Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasıyla ilgili ilk yorum geldi. Erdoğan daha önce "hayırsever işadamı" olarak nitelediği Sarraf için, "Sarraf'la ilgili varsa bir şey, orada Rıza Bey'in avukatları savunacaktır" dedi.

29 Mart 2016 Salı, 11:28
Abone Ol google-news

<video:506296>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'ne gidiyor. Erdoğan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Washinton'daki zirvede ikili görüşmeler yapacağım gibi ayrıca dar kapsamlı gerek Amerika'nın yatırımcılarıyla gerek farklı yatırımcılarla toplantılarımız olacak. Akademik çevrelerle görüşmelerimiz olacak.

2013 yılında temeli atılan 65 dönümlük bir arazi üzerinde gerçekten muhteşem bir proje var. Fiilen açılmış durumda, resmi açılışı da o gün gerçekleştireceğiz. Bünyesinde cami, kültür merkezi, misafirhane gibi pek çok eser var.

İçinden geçtiğimiz sancılı süreçte o bölgede yaşayan Müslümanları kendisine çekeceğine inanıyorum. Merkezin ayrıca kültürler açısından uyuma da önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.,

SARRAF AÇIKLAMASI: RIZA BEY'İN AVUKATLARI GEREKLİ CEVABI VERECEKLER

Bu konu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi, bir kara para aklama konusu mudur, değil midir, bilmeden böyle bir değerlendirme yapmayı da doğru bulmuyorum.

Ancak kara paranın babaları orada duruyor, Pensilvanya'da duruyor. Burada duranlara acaba oradaki yetkili merciler her hangi bir uygulama yaptılar mı? Bakın, geçenlerde yine Amerika'daki hukuk büroları çok ilginç suç duyurularında bulundular. Bildiğiniz gibi bu paralel devlet yapılanmasının Amerika'da birçok eğitim öğretim kurumları var. Bu eğitim öğretim kurumları içerisinde Amerika'nın 'charter school'ları var. Bunları en güzel şekilde, çok sinsice, akıllıca söğüşlediler. Söğüşlemeye de devam ediyorlar.

Bunlar ufak rakamlar değil yani yüz milyon dolarları aşan rakamlar. Önce bunlara yönelik bir adım atsınlar. Bunlara yönelik bunlar daha hiç bir adım atmadılar ve bu bir kişi değil, on kişi değil, yüz kişi değil, binlerce kişi. Burada bu uygulamayı yapıyorlar. Ve biz kendilerini de bu konuda uyardık. 'bakın bu kişi ülkemizde aynı şekilde bu kara para aklamayı yaptığı gibi, bu kara para aklama noktasında, bu kişinin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya şu anda tutuklu, hapiste, bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde hala ne yazık  ki dostumuz Amerika'daki yetkililer buna karşı en ufak bir duyarlılık göstermediler.

Rıza Zarrab'la ilgili varsa bir şey onu zaten orada, Rıza Bey'in avukatları da gerekli cevabı, gerekli şekilde onlara her halde vereceklerdir ve kendisini de savunacaklardır. Bu zaten ülkemizle alaka bir konu da değildir. Bunu da çok açık ne söylemiş olayım

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Obama ile ikili görüşme yapacağız. Ama bu görüşme ne kadar sürer, o belirsiz.